Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  SUM-SIM RIKSFINAL 2006 (25m)    Utskriftsdatum  19 november 2006   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  18:22   
  Arrangör  SSF/MKK/RAN         
 
 
Gren 1, 200m MEDLEY P 15-16, Finaler 
Sponsor: Gul 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
SUM-SIM Rekord Christoffer Wikström Upsala S 2:06.19 2003 
SUM-SIM 2005 Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2:07.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.50  58.58  1:35.69    2:06.47   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.37  57.94  1:36.65    2:06.61   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.38  59.56  1:35.52    2:06.83   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    28.23  1:01.80  1:37.49    2:07.70   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    28.04  1:00.93  1:41.39    2:12.68   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    29.85  1:02.93  1:41.86    2:13.12   
Daniel Hellberg  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.89  1:02.68  1:42.84    2:13.52   
Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    28.25  1:02.00  1:41.68    2:13.87   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    29.44  1:02.44  1:42.28    2:14.69   
10  Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.43  1:01.74  1:42.12    2:14.85   
11  Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.05  1:01.73  1:42.77    2:14.95   
12  Erik Persson Snåre  1991  Simklubben Neptun    28.73  1:04.34  1:43.43    2:15.55   
13  Mathias Nilsson  1990  S71    27.93  1:03.77  1:43.62    2:17.96   
14  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    29.07  1:04.00  1:46.66    2:18.05   
                     
 
Gren 2, 200m FJÄRILSIM F15-16, Finaler 
Sponsor: Office 
Svenskt Rekord Juniorer Petra Granlund (1987) 2:10.22 2004-11-21 
SUM-SIM Rekord Ann Berglund Jönköpnings 2:14.93 2000 
SUM-SIM 2005 Sara Thydén Kalmar S 2:15.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    30.38  1:04.52  1:39.37    2:15.00   
Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    31.42  1:06.38  1:42.55    2:19.39   
Josefin Karlsson  1991  Simklubben Neptun    31.78  1:07.45  1:44.29    2:20.75   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    31.50  1:06.50  1:43.00    2:20.96   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    32.22  1:07.85  1:44.49    2:20.97   
Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    31.48  1:06.44  1:43.16    2:21.65   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    31.61  1:07.72  1:44.46    2:23.15   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    31.76  1:07.95  1:46.63    2:24.47   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.87  1:08.72  1:46.40    2:24.62   
10  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    31.57  1:07.67  1:45.37    2:24.75   
11  Emma Karlsson  1990  Tyresö Simsällskap    31.40  1:08.18  1:46.99    2:26.82   
12  Sara Lind  1991  Växjö Simsällskap    31.44  1:08.45  1:48.08    2:29.04   
13  Josephine Wiberg  1990  S71    32.78  1:11.42  1:49.55    2:29.14   
14  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    32.69  1:09.78  1:49.57    2:30.65   
                     
 
Gren 3, 400m FRISIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Swedebank 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
SUM-SIM Rekord Anders Kroon Upsala S 4:02.48 1998 
SUM-SIM 2005 Linus Junefelt Jönköpings SS 4:12,74 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    57.37  1:58.81  3:01.23    4:02.74   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    58.53  2:01.17  3:04.83    4:11.60   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    58.76  2:03.85  3:11.21    4:17.02   
Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    1:00.12  2:06.21  3:14.12    4:19.64   
Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    1:01.02  2:07.27  3:14.55    4:21.16   
Anton Nieminen  1992  Motala Simsällskap    1:00.26  2:05.87  3:14.07    4:21.21   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    1:00.77  2:07.47  3:15.42    4:21.84   
Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:01.00  2:07.40  3:14.66    4:22.71   
André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:02.28  2:09.88  3:17.48    4:24.25   
10  Georgios Boz  1992  Kristianstads SLS    1:01.20  2:08.35  3:17.20    4:24.78   
11  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:01.53  2:07.76  3:16.13    4:26.36   
12  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    1:02.07  2:09.94  3:18.65    4:26.73   
13  Michael Enzell  1992  Spårvägens Simförening    1:03.06  2:12.13  3:21.08    4:28.57   
14  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    1:01.90  2:10.46  3:20.60    4:29.31   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: HSB 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 56.25 1998 
SUM-SIM 2005 Nathalie Lindborg Trelleborgs Kappsim 57.24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.52        57.20   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    27.19        57.35   
Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    28.54        58.69   
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    28.04        59.09   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    28.66        59.10   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.06        59.53   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    28.77        59.82   
Malin Hellström  1992  Spårvägens Simförening    28.44        1:00.04   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    29.02        1:00.27   
10  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    28.85        1:00.56   
11  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap    28.77        1:00.74   
12  Johanna Linné  1993  Simklubben Poseidon    29.25        1:01.37   
Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap            DSQ   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m BRÖSTSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Skånetrafiken 
Svenskt Rekord Juniorer Christian Clausen (1980) 2:13.18 1998-11-28 
SUM-SIM Rekord Fredrik Rosenholm Spårvägens SF 2:19.33 1991 
SUM-SIM 2005 Niklas Tour SK Neptun 2:19,85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    31.60  1:06.37  1:42.24    2:18.01  Åldersgrupp Rekord 
Johan Johansson  1991  Täby Sim    32.80  1:08.31  1:44.31    2:20.81   
Fredrik Svensson  1990  Ljungby Simsällskap    32.22  1:09.13  1:45.95    2:23.05   
Robin Hultgren  1990  Täby Sim    32.37  1:08.79  1:46.96    2:25.94   
Fredrik Hjelmberg  1990  Södertörns Simsällskap    33.06  1:10.03  1:47.91    2:26.11   
Daniel Nilsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    33.57  1:10.77  1:49.23    2:27.30   
Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    34.14  1:12.79  1:50.89    2:27.83   
Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    33.75  1:11.08  1:49.49    2:27.87   
Felix Nilsson  1990  Helsingborgs Simsällskap    34.11  1:12.03  1:49.98    2:29.01   
10  Resul Asan  1990  Malmö Kappsimningsklubb    33.08  1:10.54  1:50.39    2:30.89   
11  Sebastian Ericsson  1990  Värnamo Simsällskap    33.64  1:11.62  1:50.88    2:31.27   
12  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    33.25  1:10.85  1:50.77    2:31.95   
13  Mathias Nilsson  1990  S71    33.78  1:12.61  1:52.81    2:34.07   
Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
Gren 6, 200m FRISIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Team Gamevi 
Svenskt Rekord Juniorer Petra GRanlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson Trelleborgs SS 2:01.29 2002 
SUM-SIM 2005 Stina Gardell Spårvägens SF 2:01.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    28.21  58.78  1:30.49    2:02.02   
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.52  1:00.75  1:31.64    2:02.49   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    28.37  58.74  1:30.82    2:02.62   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.70  1:01.26  1:33.12    2:04.24   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    29.39  1:01.41  1:33.39    2:05.40   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.62  1:02.28  1:34.72    2:07.20   
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    30.30  1:02.39  1:34.79    2:07.40   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    29.29  1:00.99  1:34.17    2:07.65   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    29.68  1:02.39  1:35.65    2:08.11   
10  Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap    30.08  1:02.51  1:35.74    2:08.18   
11  Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.55  1:02.29  1:35.32    2:08.55   
12  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.22  1:03.32  1:36.16    2:09.23   
13  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.76  1:01.69  1:35.09    2:09.45   
14  Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap    30.66  1:03.47  1:36.95    2:10.71   
                     
 
Gren 7, 400m FRISIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköping SS 4:28.18 2004 
SUM-SIM 2005 Robert Häggström Polisens IF 4:39.28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:02.70  2:11.10  3:20.20    4:26.65   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:03.21  2:13.23  3:23.88    4:34.40   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    1:04.59  2:18.33  3:35.08    4:50.75   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    1:08.41  2:22.33  3:37.64    4:52.53   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    1:08.37  2:25.22  3:42.73    4:57.83   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    1:06.35  2:23.31  3:42.13    4:59.10   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    1:10.59  2:27.98  3:45.36    5:01.48   
Albert Shpatollaj  1994  Växjö Simsällskap    1:10.06  2:28.27  3:47.17    5:03.97   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    1:50.16  3:09.21  4:27.84    5:04.08   
10  Olof Christoffersen  1994  Simklubben Ran    1:09.47  2:27.18  3:46.29    5:04.31   
11  Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    1:10.66  2:29.14  3:47.98    5:04.38   
12  Calle Grindheim  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:11.57  2:30.06  3:49.67    5:06.71   
13  Carl-Henrik Henriksson  1994  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:10.02  2:28.23  3:49.70    5:08.33   
14  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:10.58  2:30.28  3:50.53    5:10.85   
                     
 
Gren 8, 200m MEDLEY F 11-12, Finaler 
Sponsor: Folksam 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 2:20.46 1997 
SUM-SIM 2005 Lovisa Ericsson Täby Sim 2:33.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    32.92  1:11.28  1:57.32    2:32.20   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.85  1:12.09  1:56.81    2:32.39   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    33.24  1:12.62  1:59.46    2:34.32   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    33.71  1:14.62  1:59.55    2:34.40   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.28  1:14.99  2:02.00    2:35.73   
Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    34.03  1:14.20  2:00.50    2:36.44   
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    35.49  1:15.96  2:02.20    2:36.69   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    35.01  1:15.73  2:01.79    2:36.85   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    33.84  1:14.11  2:02.14    2:37.29   
10  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    34.83  1:16.52  2:01.91    2:38.64   
11  Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.62  1:14.12  2:04.04    2:38.77   
12  Christine Ekman  1994  Polisens IF    36.39  1:17.62  2:02.70    2:40.33   
13  Ellinor Nilsson  1994  Trelleborgs Simsällskap    36.51  1:19.42  2:05.58    2:41.38   
14  Sotiria Vogli  1994  Västerås Simsällskap    35.58  1:17.76  2:08.50    2:46.33   
                     
 
Gren 9, 1500m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: EoN 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
SUM-SIM Rekord Anders Kroon Upsala S 15:42.20 1989 
SUM-SIM 2005 Christoffer Wallin Helsingborgs S 16:09.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    59.61  2:03.92  3:08.77  4:14.34  16:01.72   
          5:20.20  6:26.66  7:33.15  8:38.63     
          9:41.88  10:44.05  11:47.30  12:51.28     
          13:55.13  15:00.02         
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    59.30  2:04.53  3:08.90  4:14.39  16:17.17   
          5:20.14  6:26.53  7:32.75  8:38.28     
          9:42.28  10:46.18  11:52.65  12:59.48     
          14:06.44  15:13.58         
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    1:01.13  2:06.25  3:12.06  4:17.77  16:25.37   
          5:23.40  6:29.09  7:35.14  8:41.08     
          9:46.90  10:53.35  12:00.06  13:06.57     
          14:13.18  15:19.99         
Oskar Nordstrand  1991  Simklubben Neptun    1:01.23  2:07.04  3:13.90  4:20.99  16:33.91   
          5:27.83  6:35.21  7:42.22  8:49.19     
          9:55.89  11:02.83  12:09.96  13:16.98     
          14:23.61  15:29.47         
Tobias Svensson  1990  Västerås Simsällskap    1:02.73  2:07.75  3:12.97  4:18.78  16:38.61   
          5:24.72  6:31.00  7:38.46  8:45.68     
          9:53.46  11:01.32  12:08.89  13:16.53     
          14:23.91  15:32.16         
Jesper Svensson  1990  Simklubben Götene    1:02.22  2:08.36  3:14.96  4:21.85  16:40.35   
          5:27.94  7:08.61  8:48.75  9:55.33     
          11:02.59  12:10.16  13:16.03  14:58.86     
          16:07.00           
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.57  2:06.94  3:13.27  4:20.08  16:48.93   
          5:27.48  6:34.67  7:42.62  8:50.76     
          10:34.54  11:43.53  12:51.71  14:00.89     
          15:09.57  16:17.86         
Atle Alkelin  1990  Täby Sim    1:02.52  2:09.28  3:16.70  4:24.23  16:53.73   
          5:32.09  6:38.14  7:45.86  8:53.35     
          10:01.60  11:10.67  12:18.50  13:27.41     
          14:36.92  15:46.12         
Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.06  2:09.55  3:16.88  4:24.63  17:00.40   
          5:32.62  6:41.05  7:50.57  8:59.09     
          10:07.92  11:17.17  12:26.54  13:35.89     
          14:45.41  15:53.83         
10  Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    1:02.27  2:08.88  3:16.09  4:23.50  17:06.27   
          5:31.73  6:39.91  7:48.83  8:58.35     
          10:08.26  11:18.21  12:28.29  13:38.69     
          14:49.06  15:58.62         
11  Amir Ramic  1990  Värnamo Simsällskap    1:02.85  2:09.59  3:17.02  4:24.40  17:07.52   
          5:32.03  6:39.73  7:48.97  8:58.44     
          10:08.42  11:18.27  12:28.55  13:38.76     
          14:49.03  15:58.89         
12  Mike Thorén  1991  Motala Simsällskap    1:03.17  2:10.31  3:17.70  4:25.87  17:13.98   
          5:34.50  7:18.42  8:28.00  9:37.95     
          10:48.78  11:58.99  13:09.71  14:20.48     
          15:31.77  16:41.13         
13  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    1:02.01  2:09.16  3:17.60  4:27.00  17:28.64   
          5:38.73  6:50.55  8:01.77  9:11.92     
          10:22.74  11:33.78  12:45.12  13:56.55     
          15:07.65  16:19.03         
Alexander Åberg  1991  Simklubben Neptun            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Team Sportia 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
SUM-SIM Rekord Sara Thydén Kalmar S 1:01.70 2005 
SUM-SIM 2005 Sara Thydén Kalmar S 1:01.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    30.20        1:02.63   
Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    31.43        1:04.71   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.91        1:05.32   
Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    31.51        1:05.57   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    32.52        1:06.49   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    32.64        1:06.67   
Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.88        1:06.74   
Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg    32.37        1:06.91   
Carin Olsson  1991  Karlshamns Simklubb    31.67        1:06.96   
10  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    32.96        1:07.21   
11  Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    33.43        1:07.45   
12  Micaela Ödling  1990  Skellefte Simsällskap 34    32.59        1:07.72   
13  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    33.23        1:08.37   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m FJÄRILSIM P13-14, Finaler 
Sponsor: Pricewater 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköpings SS 58.62 2005 
SUM-SIM 2005 Linus Junefelt Jönköpings SS 58.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    26.64        57.03  Åldersgrupp Rekord 
David Ernstsson  1992  Polisens IF    28.10        1:00.01   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    27.53        1:00.75   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    27.71        1:01.47   
Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    28.32        1:01.48   
Sture Mittermaier  1992  Solna Sundbybergs SS 04    27.82        1:01.55   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    28.42        1:01.56   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.20        1:02.13   
Jesper Hjertstrand  1992  Kristianstads SLS    28.97        1:02.77   
10  Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    29.19        1:03.07   
11  Timay Edholm  1993  Sollefteå Allmänna Simsällskap    28.71        1:04.50   
12  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    29.80        1:04.80   
13  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    29.38        1:04.81   
14  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.57        1:04.92   
                     
 
Gren 12, 400m MEDLEY F 13-14, Finaler 
Sponsor: McDonalds 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 4:51.18 1998 
SUM-SIM 2005 Martina Granström Jönköpings SS 4:54.36 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:10.93  2:24.80  3:55.25    5:03.86   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:09.96  2:27.21  3:54.70    5:06.53   
Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:11.21  2:30.47  3:59.08    5:08.45   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:12.32  2:30.19  3:59.89    5:11.71   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    1:08.92  2:27.38  4:00.95    5:15.32   
Josefine Hansson  1992  Eslövs Simsällskap    1:11.87  2:31.57  4:01.98    5:15.52   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    1:11.82  2:32.82  4:02.41    5:15.82   
Nelly Hansson  1993  Simsällskapet Artemis    1:12.31  2:32.31  4:08.96    5:19.37   
Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    1:14.01  2:36.71  4:06.12    5:19.46   
10  Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap    1:11.01  2:33.94  4:07.99    5:21.07   
11  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:14.52  2:32.75  4:08.28    5:22.63   
12  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    1:15.43  2:37.17  4:12.47    5:24.70   
13  Elin Thelin  1993  Västerås Simsällskap    1:16.26  2:45.00  4:20.81    5:42.00   
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim            DNS   
                     
 
Gren 13, 4*100m MEDLEY P-16 OY, Finaler 
Sponsor: GB-Glace 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:43.95 2003-11-30 
SUM-SIM Rekord SK Neptun 3:55.07 2005 
SUM-SIM 2005 SK Neptun 3:55.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby Sim  1990  Täby Sim            3:53.15  Åldersgrupp Rekord 
  Sebastian Holmberg  1991      29.62  1:02.03      1:02.03   
  Johan Johansson  1991      28.77  1:02.27      2:04.30   
  Filip Falkenborn  1990      26.04  56.46      3:00.76   
  Jacob Thulin  1991      24.37  52.39      3:53.15   
                     
Helsingborg Lag 1  1991  Helsingborgs Simsällskap            3:58.81   
  Christoffer Wallin  1990      28.61  58.19      58.19   
  Daniel Nilsson  1991      31.97  1:06.95      2:05.14   
  Rickard Vagerstam  1990      27.60  59.06      3:04.20   
  Tom Olsson  1990      25.97  54.61      3:58.81   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:04.77   
  Daniel Hellberg  1990      30.23  1:02.55      1:02.55   
  Resul Asan  1990      31.70  1:07.78      2:10.33   
  Johan Bengtsson  1991      27.62  1:01.46      3:11.79   
  Patrik Wajnsztajn  1991      24.53  52.98      4:04.77   
                     
SK Ran Lag 1  2005  Simklubben Ran            4:04.95   
  Marcus Lomryd  1990      30.37  1:02.69      1:02.69   
  Andreas Nilsson  1990      29.28  1:03.14      2:05.83   
  Peter Chung  1990      29.03  1:03.90      3:09.73   
  Tobias Hedberg  1990      25.87  55.22      4:04.95   
                     
Upsala S Lag 1  1990  Upsala Simsällskap            4:05.14   
  Robin Johansson  1990      30.79  1:04.29      1:04.29   
  Johan Vinnars  1991      31.37  1:08.17      2:12.46   
  Björn Sundin  1990      25.97  57.49      3:09.95   
  Robbie Ericsson  1990      25.57  55.19      4:05.14   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:06.63   
  Ponthus Sandell  1990      30.15  1:02.39      1:02.39   
  Jimmy Hertzman  1991      30.95  1:08.10      2:10.49   
  John Gunnarsson  1990      27.82  1:01.41      3:11.90   
  Simon Skoglund  1991      26.06  54.73      4:06.63   
                     
Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            4:07.23   
  Gustav Bildh  1990      30.49  1:04.20      1:04.20   
  Sebastian Ericsson  1990      31.16  1:07.63      2:11.83   
  Ludvig Altesjö  1991      26.81  59.41      3:11.24   
  Viktor Larsson  1991      26.12  55.99      4:07.23   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:09.82   
  Samuel Bälter  1991      31.21  1:04.06      1:04.06   
  Kim Torberntsson  1991      32.32  1:09.59      2:13.65   
  Zacharias Sjöberg  1991      27.58  1:00.75      3:14.40   
  Alexander Linge  1992      26.39  55.42      4:09.82   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:10.50   
  Kristian Kron  1992      31.82  1:07.27      1:07.27   
  Fredrik Hjelmberg  1990      30.57  1:06.07      2:13.34   
  Jonas Palmqvist  1990      26.14  1:01.12      3:14.46   
  Markus Hagström  1991      26.10  56.04      4:10.50   
                     
10  SK Götene  1990  Simklubben Götene            4:10.78   
  Mattias Carlsson  1990      28.53  58.65      58.65   
  Patrik Forsberg  1990      33.67  1:13.43      2:12.08   
  Jesper Svensson  1990      28.70  1:03.39      3:15.47   
  Kevin Zetterman  1990      26.24  55.31      4:10.78   
                     
11  Alingsås Lag 1  2001  Alingsås SLS            4:11.27   
  Filip Rawecki  1990      29.98  1:01.72      1:01.72   
  Philip Carlsson  1990      31.47  1:07.97      2:09.69   
  Axel Aversund  1991      28.79  1:03.09      3:12.78   
  Robert Ljungqvist  1990      27.82  58.49      4:11.27   
                     
12  Mass Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:12.43   
  Karl Rundstedt  1990      30.98  1:04.38      1:04.38   
  Johan Melin  1991      31.22  1:08.25      2:12.63   
  Carl Leander  1990      29.55  1:03.45      3:16.08   
  Petter Lindahl  1990      26.30  56.35      4:12.43   
                     
13  Västerås SS Lag 1  Västerås Simsällskap            4:14.90   
  Linus Kanth  1991      29.87  1:00.62      1:00.62   
  Daniel Nyberg  1991      33.11  1:12.69      2:13.31   
  Joel Vikner  1991      28.77  1:04.04      3:17.35   
  Mikael Larsson  1990      26.86  57.55      4:14.90   
                     
14  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            4:15.84   
  Adam Schön-Svensson  1991      32.09  1:06.51      1:06.51   
  Zijah Malagic  1990      31.97  1:10.94      2:17.45   
  Marcus Åradsson-Larsson  1990      28.12  1:03.03      3:20.48   
  Rudi Dollmayer  1991      25.95  55.36      4:15.84   
                     
                     
 
Gren 14, 4*100m FRISIM F-16 OY, Finaler 
Sponsor: Bingolotto 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:47.67 2003-11-27 
SUM-SIM Rekord LASS 3:53.73 2002 
SUM-SIM 2005 Täby Sim 3:53.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:50.39  Åldersgrupp Rekord 
  Sara Crifält  1991      27.87  57.79      57.79   
  Rebecka Palm  1990      26.96  57.09      1:54.88   
  Sanna Öhgren  1991      27.38  57.21      2:52.09   
  Caroline Palm  1992      27.51  58.30      3:50.39   
                     
Spårvägen Sim Lag 1  2000  Spårvägens Simförening            3:54.21   
  Malin Hellström  1992      28.89  1:00.50      1:00.50   
  Stina Gardell  1990      26.97  55.94      1:56.44   
  Natasha Sundin  1990      27.54  58.27      2:54.71   
  Anna Åhlin  1991      28.61  59.50      3:54.21   
                     
Helsingborg Lag 1  1991  Helsingborgs Simsällskap            3:54.52   
  Sandra Hafström  1991      28.43  58.39      58.39   
  Rebecka Ekelund  1992      28.98  1:00.15      1:58.54   
  Ninni Arvidsson  1991      26.91  56.35      2:54.89   
  Klara Andersson  1991      28.48  59.63      3:54.52   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            3:57.65   
  Isabelle Höglund  1990      28.07  59.21      59.21   
  Caroline Bornius  1992      28.45  59.30      1:58.51   
  Kristina Lundberg  1991      28.37  59.08      2:57.59   
  Linn Nordberg  1991      28.64  1:00.06      3:57.65   
                     
SK Poseidon Lag 1  1991  Simklubben Poseidon            3:57.82   
  Astrid Svensson  1990      28.26  58.92      58.92   
  Una Finnman  1991      27.26  57.44      1:56.36   
  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992      28.67  1:00.49      2:56.85   
  Johanna Linné  1993      28.67  1:00.97      3:57.82   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            3:58.05   
  Paulina Sjöholm  1991      28.37  59.48      59.48   
  Sofia Lärfars  1990      28.79  59.58      1:59.06   
  Josefin Karlsson  1991      27.81  59.13      2:58.19   
  Therese Weylandt  1990      28.76  59.86      3:58.05   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            3:58.70   
  Hanna Westrin  1991      28.48  59.99      59.99   
  Alexandra Johansson  1990      26.66  56.35      1:56.34   
  Johanna Häggström  1990      28.90  1:02.46      2:58.80   
  Stephanie Bolt  1991      28.15  59.90      3:58.70   
                     
Umeå SS Lag 1  Umeå Simsällskap            3:59.99   
  Sara Sharp  1992      27.52  58.75      58.75   
  Elin Hardeland  1990      27.46  58.84      1:57.59   
  Emmy Larsson  1990      28.56  59.30      2:56.89   
  Fanny Stenlund  1991      29.83  1:03.10      3:59.99   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:00.85   
  Linda Pettersson  1991      28.03  58.78      58.78   
  Evelina Karlsson  1990      28.64  1:00.06      1:58.84   
  Malin Andersson  1991      28.38  1:00.41      2:59.25   
  Sara Niklasson  1990      29.59  1:01.60      4:00.85   
                     
10  Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            4:02.25   
  Johanna Söderholm  1990      29.26  59.95      59.95   
  Sara Kinell  1992      28.92  1:00.06      2:00.01   
  Tove Törnström  1991      29.69  1:01.44      3:01.45   
  Frida Jakobsson  1992      28.81  1:00.80      4:02.25   
                     
11  Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:03.41   
  Joanna Olsson  1990      29.25  1:00.49      1:00.49   
  Jeanette Björklund  1991      28.57  1:00.56      2:01.05   
  Vladana Boljanovic  1992      29.29  1:01.52      3:02.57   
  Amanda Jernberg  1992      28.81  1:00.84      4:03.41   
                     
12  Trollhättans SS Lag 1  Trollhättans Simsällskap            4:03.84   
  Petronella Åsenblad  1990      28.66  59.68      59.68   
  Sara Wiklund  1991      28.20  1:00.02      1:59.70   
  Josefina Holmén  1992      29.05  1:01.59      3:01.29   
  Sanna Gustavsson  1990      29.85  1:02.55      4:03.84   
                     
13  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:04.55   
  Nathalie Stenquist  1991      29.31  1:00.82      1:00.82   
  Hanna Jörlund  1991      29.00  1:00.49      2:01.31   
  Matilda Hübinette  1991      29.59  1:02.48      3:03.79   
  Katarina Faxe  1990      29.58  1:00.76      4:04.55   
                     
14  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:09.03   
  Olivia Johansson  1992      31.07  1:05.54      1:05.54   
  Johanna Persson  1991      30.71  1:05.51      2:11.05   
  Eleonor Lindborg  1992      27.56  58.38      3:09.43   
  Nathalie Lindborg  1991      27.93  59.60      4:09.03   
                     
                     
 
Gren 15, 200m MEDLEY F 15-16, Finaler 
Sponsor: Posten 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Sara Thydén Kalmar S 2:14.95 2005 
SUM-SIM 2005 Sara Thydén Kalmar SS 2:14.95 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    29.80  1:04.15  1:43.39    2:15.21   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.45  1:05.41  1:46.35    2:18.06   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    30.64  1:07.92  1:47.17    2:20.61   
Una Finnman  1991  Simklubben Poseidon    29.89  1:06.27  1:47.01    2:20.78   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    30.80  1:06.91  1:49.71    2:24.24   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.46  1:08.34  1:52.44    2:24.47   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.29  1:07.11  1:50.34    2:24.87   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.19  1:10.45  1:52.49    2:25.66   
Karin Berg  1990  Jönköpings Simsällskap    32.10  1:12.39  1:52.75    2:25.69   
10  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.73  1:07.67  1:53.08    2:26.30   
11  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    31.47  1:09.27  1:53.06    2:26.70   
12  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.73  1:07.82  1:52.25    2:27.64   
13  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.13  1:08.07  1:53.31    2:28.37   
14  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    31.51  1:10.48  1:54.25    2:29.00   
                     
 
Gren 16, 200m FJÄRILSIM P15-16, Finaler 
Sponsor: Ystad Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
SUM-SIM Rekord Johan Mattsson SK Triton 2:04.86 1993 
SUM-SIM 2005 Johnny Tour SK Neptun 2:05.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.76  59.41  1:31.99    2:05.67   
Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    28.46  1:00.90  1:35.09    2:09.60   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    28.94  1:01.72  1:35.55    2:09.80   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    28.33  1:01.33  1:35.49    2:09.89   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    28.19  1:01.75  1:36.35    2:11.07   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    29.00  1:02.62  1:36.81    2:11.59   
Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    29.96  1:05.39  1:37.89    2:12.07   
Mathias Nilsson  1990  S71    28.78  1:02.04  1:36.96    2:12.41   
Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    29.07  1:02.60  1:37.99    2:14.25   
10  Niklas Hägglund  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.83  1:02.56  1:38.06    2:16.35   
11  Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    30.52  1:05.41  1:41.11    2:17.84   
12  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap    29.49  1:03.13  1:38.83    2:18.73   
13  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.03  1:04.86  1:41.78    2:20.32   
14  Oskar Nordstrand  1991  Simklubben Neptun    30.79  1:07.60  1:46.28    2:24.21   
                     
 
Gren 17, 400m FRISIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: DHL Freigt AB 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 4:14.61 1999 
SUM-SIM 2005 Sanna Öhgren Motala SS 4:27.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:03.58  2:10.48  3:18.47    4:24.37   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:05.45  2:14.60  3:23.34    4:31.57   
Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:04.64  2:12.84  3:22.91    4:32.48   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:04.67  2:14.27  3:24.32    4:33.77   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    1:05.66  2:15.95  3:26.70    4:36.15   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    1:04.69  2:14.92  3:26.18    4:36.37   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:05.31  2:15.86  3:27.51    4:36.41   
Kajsa Brorsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.28  2:14.93  3:26.38    4:37.56   
Maja Magnusson  1992  Bollnäs Simsällskap    1:05.34  2:16.19  3:28.08    4:39.04   
10  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:06.33  2:17.90  3:29.71    4:40.06   
11  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    1:05.01  2:16.07  3:29.67    4:42.55   
12  Sara Jacobson  1993  Täby Sim    1:06.12  2:17.08  3:30.32    4:43.16   
13  Amanda Laffrenzen  1993  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:07.77  2:21.45  3:35.55    4:49.47   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Karlshamns Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson Bålsta SK 52.55 2005 
SUM-SIM 2005 Johan Johansson Bålsta SK 52.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    25.50        53.26   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    25.52        53.33   
David Ernstsson  1992  Polisens IF    26.48        53.61   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    25.95        53.66   
Ted Nilsson  1992  Simklubben Hajen    26.14        55.76   
Emil Nilsson  1992  Östersunds Simförening    26.71        55.99   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    26.53        55.99   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.85        56.10   
Tim Jarnvik  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.82        56.19   
10  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.71        56.33   
11  Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    27.36        56.35   
12  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.40        56.75   
13  Azur Hajdic  1992  Malmö Kappsimningsklubb    26.69        56.97   
14  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    27.10        57.12   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Nordisk Transport 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 58.17 1997 
SUM-SIM 2005 Sara Sjöström Södertörns SS 1:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    29.20        1:00.43   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    29.53        1:01.73   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.62        1:02.47   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.16        1:02.93   
Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    29.83        1:02.97   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.44        1:02.97   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    30.49        1:03.13   
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    31.05        1:03.22   
Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    30.15        1:03.36   
10  Madelene Sundberg  1994  Sundsvalls Simsällskap    31.10        1:04.24   
11  Ellinor Nilsson  1994  Trelleborgs Simsällskap    30.63        1:04.51   
12  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.89        1:04.69   
13  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.29        1:04.78   
14  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    31.01        1:06.12   
                     
 
Gren 20, 100m RYGGSIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Kockums Industrier 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköping 1:03.36 2004 
SUM-SIM 2005 Stefan Stojmenovic NKK 1:07.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.53        1:07.66   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    33.81        1:08.71   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    34.19        1:10.00   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.59        1:11.40   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    35.37        1:12.46   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    35.67        1:12.92   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    35.43        1:12.93   
Isak Hassbring  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.33        1:13.33   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    35.95        1:13.81   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    35.45        1:13.81   
11  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    36.15        1:14.51   
12  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.21        1:14.90   
13  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    36.29        1:15.74   
14  Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap    36.09        1:15.86   
                     
 
Gren 21, 200m BRÖSTSIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Förvaltnings AB Stadsbost 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
SUM-SIM Rekord Josefin Wede SK Sydsim 2:25.80 2003 
SUM-SIM 2005 Sandra Jacobsson Täby Sim 2:28.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    33.79  1:10.50  1:48.84    2:27.99   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    35.40  1:14.85  1:54.25    2:33.83   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.58  1:15.43  1:56.80    2:37.23   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    36.69  1:17.66  1:58.23    2:38.25   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.93  1:15.90  1:56.85    2:38.31   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.47  1:16.50  1:57.06    2:38.50   
Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    35.84  1:15.77  1:56.54    2:38.89   
Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap    35.47  1:15.49  1:56.54    2:39.06   
Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap    36.56  1:17.75  1:58.79    2:40.13   
10  Anna Ottosson-Bixo  1991  Västerås Simsällskap    36.81  1:18.09  1:59.73    2:41.72   
11  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    36.30  1:16.36  1:59.14    2:43.25   
12  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap    37.36  1:18.67  2:00.84    2:43.34   
13  Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus    35.94  1:16.63  1:59.21    2:43.48   
14  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.55  1:17.88  2:00.45    2:43.90   
                     
 
Gren 22, 200m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Schenker AB 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 1:46.45 1986-01-25 
SUM-SIM Rekord Erik Pönni Jönköpings SS 1:51.30 2000 
SUM-SIM 2005 David Larsson Skäret SS 1:54.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    26.20  54.59  1:23.76    1:53.04   
Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    26.72  55.30  1:24.90    1:54.51   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    25.31  53.26  1:23.19    1:55.94   
Atle Alkelin  1990  Täby Sim    27.66  57.30  1:26.90    1:56.71   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    26.39  55.01  1:25.57    1:56.82   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    26.85  55.62  1:25.72    1:57.32   
Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    27.34  56.61  1:27.31    1:58.39   
Patrik Wajnsztajn  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.21  57.56  1:28.96    1:59.17   
Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.20  57.52  1:28.50    1:59.24   
10  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.81  56.44  1:27.76    1:59.38   
11  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.54  56.21  1:27.46    1:59.50   
12  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    28.14  58.38  1:29.33    1:59.85   
13  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    27.96  57.70  1:28.76    2:00.88   
14  Jesper Svensson  1990  Simklubben Götene    27.36  58.06  1:29.85    2:01.64   
                     
 
Gren 23, 100m FJÄRILSIM F13-14, Finaler 
Sponsor: Scandlines 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
SUM-SIM Rekord Emilia Nilsson LASS 1:02.41 2002 
SUM-SIM 2004 Alexandra Johansson Sundsvalls SS 1:04.37 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.93        1:01.72  Åldersgrupp Rekord 
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.91        1:03.14   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.06        1:03.79   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    31.46        1:06.46   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    31.08        1:06.86   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.46        1:07.24   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    31.25        1:07.85   
Sara Kinell  1992  Linköpings Allmänna SS    31.59        1:08.00   
My Fridell  1992  Landskrona Simsällskap    31.30        1:08.18   
10  Nelly Hansson  1993  Simsällskapet Artemis    31.73        1:08.41   
11  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    31.95        1:08.60   
12  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.86        1:08.63   
13  Amina Gummesson  1993  Osby Simsällskap    32.26        1:08.69   
14  Patricia Hageräng  1992  Karlskoga Simförening    32.64        1:10.86   
                     
 
Gren 24, 400m MEDLEY P 13-14, Finaler 
Sponsor: Medicvent AB 
Svenskt Rekord Juniorer Fredrik Lundin (1975) 4:15.41 1993-11-21 
SUM-SIM Rekord Christoffer Wallin Helsingborg SS 4:37.00 2004 
SUM-SIM 2005 Linus Junefelt Jönköpings SS 4:42.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    1:00.73  2:07.04  3:28.82    4:33.39  Åldersgrupp Rekord 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    1:05.99  2:14.71  3:32.04    4:36.49   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    1:07.90  2:20.99  3:44.04    4:51.56   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:05.31  2:20.03  3:46.37    4:52.55   
Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    1:04.85  2:22.41  3:45.87    4:52.96   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:05.32  2:21.74  3:45.27    4:56.42   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    1:07.45  2:26.25  3:51.40    5:00.22   
Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    1:07.45  2:25.04  3:50.99    5:03.07   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    1:09.84  2:29.67  3:57.33    5:03.90   
10  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    1:09.96  2:30.66  3:57.70    5:03.91   
11  Jesper Hjertstrand  1992  Kristianstads SLS    1:08.07  2:26.22  3:55.28    5:04.00   
12  Martin Nilsson  1993  Turebergs Simklubb    1:09.52  2:29.77  4:07.05    5:16.06   
13  Henrik Bihlar  1992  Väsby Simsällskap    1:13.32  2:32.70  4:01.27    5:17.13   
                     
 
Gren 25, 100m FJÄRILSIM F11-12, Finaler 
Sponsor: verbaans ur 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 1:05.11 1997 
SUM-SIM 2005 Sara Sjöström Södertörns SS 1:06.27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    32.39        1:10.05   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.35        1:11.02   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    33.46        1:12.57   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    34.02        1:13.09   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    34.09        1:13.24   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    33.38        1:13.83   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    32.91        1:13.89   
Anna Mathsson  1994  Simklubben Neptun    34.07        1:13.97   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    34.52        1:14.09   
10  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    34.20        1:14.38   
11  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    34.52        1:14.59   
12  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.99        1:16.09   
13  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    35.26        1:17.18   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m BRÖSTSIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Hml Kakel och Bygg 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-27 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson SK Bålsta 1:11.43 2003 
SUM-SIM 2005 Jakob Toft SK Ran 1:17.52 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    35.93        1:16.52   
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    36.90        1:17.20   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    36.32        1:17.55   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    36.58        1:17.57   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    36.95        1:17.67   
Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    37.90        1:20.10   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    37.10        1:21.48   
Eddie Lu  1994  Kristianstads SLS    38.88        1:23.31   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    39.33        1:24.05   
10  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    39.45        1:24.15   
11  Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    40.02        1:24.79   
12  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    40.64        1:25.36   
Malik Novo  1994  Umeå Simsällskap            DSQ   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            DSQ   
                     
 
Gren 27, 800m FRISIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Freker Sport 
Svenskt Rekord Juniorer Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
SUM-SIM Rekord Åsa Sandlund LASS 8:51.15 1994 
SUM-SIM 2005 Stina Gardell Spårvägens SF 9:00.23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:04.21  2:11.50  3:18.85  4:26.09  8:53.49   
          5:33.28  6:40.43  7:47.81       
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:04.13  2:11.93  3:19.74  4:27.60  8:59.98   
          5:35.95  6:43.94  7:52.37       
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:05.30  2:14.12  3:23.44  4:32.68  9:09.84   
          5:42.04  6:52.08  8:02.23       
Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.04  2:12.30  3:21.65  4:31.13  9:09.90   
          5:41.90  6:52.19  8:01.98       
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    1:06.59  2:16.00  3:25.53  4:35.56  9:11.35   
          5:45.29  6:54.73  8:03.99       
Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    1:06.18  2:15.54  3:25.32  4:35.37  9:12.03   
          5:45.20  6:54.87  8:04.11       
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:05.46  2:14.10  3:24.10  4:34.85  9:15.70   
          5:45.42  6:55.67  8:06.50       
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:06.47  2:16.28  3:26.20  4:37.17  9:19.43   
          5:47.72  6:58.46  8:09.19       
Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.73  2:17.13  3:27.48  4:38.11  9:21.29   
          5:49.34  7:00.86  8:12.38       
10  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:04.05  2:12.46  3:23.10  4:34.14  9:21.63   
          5:45.90  6:58.01  8:10.74       
11  Erika Nilsson  1990  Simklubben Sydsim    1:06.66  2:16.53  3:25.57  4:34.42  9:24.13   
          5:44.67  6:57.42  8:10.92       
12  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.80  2:18.17  3:30.01  4:42.13  9:26.34   
          5:53.18  7:05.32  8:16.20       
13  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    1:08.02  2:20.34  3:33.32  4:46.42  9:38.08   
          5:59.50  7:13.11  8:26.02       
Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 28, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Ait Liquide Gas AB 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Erik Pönni Jönköpings SS 56.33 2000 
SUM-SIM 2005 Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 57.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.90        57.13   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.62        57.80   
Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun    28.46        58.85   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.45        58.91   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.23        59.02   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.21        59.87   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.40        1:00.94   
Nicklas Lindroth  1990  Kungälvs Simsällskap    28.99        1:01.00   
Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap    29.81        1:01.06   
10  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    29.79        1:01.70   
11  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    30.35        1:02.39   
12  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.57        1:02.89   
13  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    30.50        1:02.95   
14  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    30.88        1:03.27   
                     
 
Gren 29, 4*100m MEDLEY F-13 OY, Finaler 
Sponsor: Items 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
SUM-SIM Rekord SK Neptun 4:33.94 2003 
SUM-SIM 2005 Södertörns SS 4:36.91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:28.48   
  Natalie Kettunen  1993      33.46  1:10.35      1:10.35   
  Frida Truvé  1993      33.90  1:13.69      2:24.04   
  Sarah Sjöström  1993      29.18  1:02.95      3:26.99   
  Linnea Gustafsson  1993      29.29  1:01.49      4:28.48   
                     
Täby Sim  1992  Täby Sim            4:34.40   
  Emma Ohlin  1993      34.38  1:12.88      1:12.88   
  Elin Lindström  1993      35.21  1:15.84      2:28.72   
  Lovisa Ericsson  1993      29.42  1:04.62      3:33.34   
  Antonia Lantz  1993      29.60  1:01.06      4:34.40   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            4:39.87   
  Emilia Nordström  1993      33.41  1:09.20      1:09.20   
  Emelie Andersson-Blixt  1993      38.55  1:21.68      2:30.88   
  Amanda Widlund  1993      31.66  1:07.63      3:38.51   
  Angelina Righult  1994      29.19  1:01.36      4:39.87   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:42.84   
  Therese Nord  1993      33.65  1:08.69      1:08.69   
  Madeleine Forsgren  1993      36.54  1:18.83      2:27.52   
  Malin Lorge  1993      32.14  1:12.40      3:39.92   
  Mathilda Hurtig  1993      30.09  1:02.92      4:42.84   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:43.91   
  Vendela Oscarson  1993      35.30  1:13.38      1:13.38   
  Vilma Ekström  1994      35.02  1:15.92      2:29.30   
  Frida Ulander  1993      32.01  1:10.36      3:39.66   
  Anna Hagve Jansson  1994      30.55  1:04.25      4:43.91   
                     
Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:44.37   
  Nathalie Söderberg  1993      34.93  1:13.02      1:13.02   
  Emma Löfgren-Bengtson  1993      34.87  1:13.45      2:26.47   
  Julia Schippert  1993      32.45  1:14.13      3:40.60   
  Filippa Wallin  1993      30.05  1:03.77      4:44.37   
                     
Värnamo SS Lag 1  1993  Värnamo Simsällskap            4:46.97   
  Louise Arnell  1993      33.62  1:09.93      1:09.93   
  Hanna Bilén  1993      37.92  1:19.89      2:29.82   
  Mathilda Gärdesmed  1994      33.34  1:12.64      3:42.46   
  Hanna Skogefors  1993      30.68  1:04.51      4:46.97   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:47.67   
  Emma Sandström  1993      33.95  1:10.66      1:10.66   
  Patricia Demir  1993      36.86  1:20.59      2:31.25   
  Emma Anzén  1993      32.15  1:11.26      3:42.51   
  Michelle Franzén  1993      30.76  1:05.16      4:47.67   
                     
Mass Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:49.47   
  Amanda Svensson  1993      35.25  1:13.41      1:13.41   
  Emma Westman  1993      36.06  1:18.45      2:31.86   
  Sofia Lindholm  1993      33.27  1:10.91      3:42.77   
  Johanna Rempling  1995      31.55  1:06.70      4:49.47   
                     
10  Västerås SS Lag 1  Västerås Simsällskap            4:49.63   
  Elin Thelin  1993      34.81  1:13.56      1:13.56   
  Sara Ottosson-Bixo  1995      36.78  1:18.40      2:31.96   
  Elina Wåglund  1993      32.86  1:12.65      3:44.61   
  Veronika Fredholm  1993      30.19  1:05.02      4:49.63   
                     
11  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:52.24   
  Alexandra Arcombe  1993      34.37  1:11.35      1:11.35   
  Emma Jansson  1994      38.98  1:24.41      2:35.76   
  Golnaz Barjandi  1993      33.09  1:12.65      3:48.41   
  Anna Fransson  1993      29.89  1:03.83      4:52.24   
                     
12  Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            4:53.14   
  Madelene Sundberg  1994      36.36  1:14.67      1:14.67   
  Amanda Finell-Andersson  1993      38.98  1:22.97      2:37.64   
  Rebecka Bolt  1993      31.53  1:11.06      3:48.70   
  Antonia Larsson  1993      30.94  1:04.44      4:53.14   
                     
13  Vellinge-Näsets SK  Vellinge-Näsets Simklubb            4:57.36   
  Linnéa Olsson  1994      35.43  1:14.64      1:14.64   
  Lisa Boetsius  1993      38.04  1:24.36      2:39.00   
  Helena Björkman  1993      33.05  1:13.92      3:52.92   
  Emelie Horn  1994      30.76  1:04.44      4:57.36   
                     
14  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:59.05   
  Amanda Davidsson  1994      34.31  1:11.93      1:11.93   
  Joy Hansson  1994      40.90  1:28.48      2:40.41   
  Ida Lindborg  1994      33.66  1:15.82      3:56.23   
  Amanda Laffrenzen  1993      29.11  1:02.82      4:59.05   
                     
                     
 
Gren 30, 4*100m FRISIM P-13 OY, Finaler 
Sponsor: Hangartner 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:20.79 2003-11-30 
SUM-SIM Rekord Helsingborgs S 3:58.33 2005 
SUM-SIM 2005 Helsingborgs S 3:58.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Ran Lag 1  2005  Simklubben Ran            4:04.77   
  Kawosh Farhangoust  1993      28.96  1:01.32      1:01.32   
  Jacob Thoft  1993      27.99  59.72      2:01.04   
  Marcus Kindberg  1993      30.94  1:05.49      3:06.53   
  Mats Westergren  1994      27.43  58.24      4:04.77   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:04.84   
  Eric Karlborg  1993      28.41  1:00.28      1:00.28   
  Oskar Ekström  1994      27.74  58.43      1:58.71   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      29.19  1:01.35      3:00.06   
  Grim Sjöberg  1995      31.12  1:04.78      4:04.84   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:06.20   
  Stefan Stojmenovic  1993      27.59  58.36      58.36   
  Robin Pålsson  1993      29.26  1:02.99      2:01.35   
  Fredrik Rosenberg  1993      29.32  1:02.90      3:04.25   
  Andreas Nilsson  1993      28.99  1:01.95      4:06.20   
                     
Polisens IF  1994  Polisens IF            4:08.56   
  Robert Häggström  1993      28.24  59.21      59.21   
  Mikael Loberg  1993      28.96  1:01.92      2:01.13   
  Joel Falk Hansson  1994      32.73  1:09.25      3:10.38   
  Joakim Hammarlind  1993      28.14  58.18      4:08.56   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:13.74   
  Jesper Björk  1993      29.09  1:00.33      1:00.33   
  Fabian Modin  1993      29.98  1:04.02      2:04.35   
  Andreas Rotstam  1994      29.77  1:03.97      3:08.32   
  Elias Kirilmaz  1994      31.15  1:05.42      4:13.74   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1993  Göteborg Sim            4:13.91   
  Johan Ekstedt  1993      27.76  58.98      58.98   
  Alexander Söderman  1993      30.46  1:05.03      2:04.01   
  Oskar Rutqvist  1993      31.03  1:04.46      3:08.47   
  Oliver Alm-Björklund  1993      31.05  1:05.44      4:13.91   
                     
Ksls  Kristianstads SLS            4:13.93   
  Teo Roslund  1993      28.18  1:00.34      1:00.34   
  Eddie Lu  1994      30.43  1:05.46      2:05.80   
  Olof Nilsson  1993      29.22  1:01.56      3:07.36   
  Linus Wannebro  1995      31.14  1:06.57      4:13.93   
                     
Tureberg SK Lag 1  1998  Turebergs Simklubb            4:14.73   
  Martin Nilsson  1993      28.42  59.28      59.28   
  Axel Wangel  1994      1:01.30  1:30.78      2:30.06   
  Nimer Hammoud  1993      34.10  1:06.16      3:36.22   
  Henrik Ulinder  1993      38.51  38.51      4:14.73   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:14.88   
  Alex Olivecrona  1993      29.42  1:02.15      1:02.15   
  Patrick Blixt  1993      28.72  1:00.83      2:02.98   
  Ernst Winsa  1993      31.99  1:06.93      3:09.91   
  Kristian Persson  1993      30.64  1:04.97      4:14.88   
                     
10  Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:14.99   
  Alexander Sjöberg  1993      28.59  1:01.06      1:01.06   
  Simon Oskarsson  1993      29.35  1:02.48      2:03.54   
  Tobias Löfqvist  1993      30.93  1:05.33      3:08.87   
  Marcel Ballin  1993      31.53  1:06.12      4:14.99   
                     
11  Trollhättans SS Lag 1  Trollhättans Simsällskap            4:15.19   
  Gustav Eriksson  1994      29.15  1:02.72      1:02.72   
  Emil Cardebrant  1993      29.12  1:01.23      2:03.95   
  Simon Nilsson  1993      30.92  1:05.35      3:09.30   
  Björn Marberg  1993      30.44  1:05.89      4:15.19   
                     
12  Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            4:20.47   
  Viktor Rochowiak  1993      30.13  1:02.69      1:02.69   
  Simon Wormeus  1993      30.58  1:04.66      2:07.35   
  Christoffer Andersson  1993      32.56  1:08.41      3:15.76   
  Lucas Granström  1993      30.77  1:04.71      4:20.47   
                     
13  KK Karpen  1993  Kappsimningsklubben Karpen            4:20.60   
  Johannes Kärki  1993      28.46  1:01.74      1:01.74   
  Niklas Nählstedt  1993      32.76  1:09.56      2:11.30   
  Jimmie Anderberg  1993      30.98  1:06.27      3:17.57   
  Elias Persson  1994      30.56  1:03.03      4:20.60   
                     
14  Södertälje SS Lag 1  Södertälje Simsällskap            4:20.68   
  Erik Emanuelsson  1993      28.85  1:02.15      1:02.15   
  Adis Licina  1994      29.80  1:04.02      2:06.17   
  Christian Karlsson  1993      31.04  1:06.58      3:12.75   
  Ludwig Lord-Johansson  1994      31.20  1:07.93      4:20.68   
                     
                     
 
Gren 31, 100m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Office 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
SUM-SIM Rekord Jonas Tilly Trelleborgs S 50.21 2000 
SUM-SIM 2005 David Larsson Skäret SS S 51.10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Johansson  1991  Täby Sim    25.21        52.02   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    24.73        52.07   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    24.82        52.89   
Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    25.60        52.93   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    25.70        53.00   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.04        53.09   
Jacob Thulin  1991  Täby Sim    25.52        53.38   
Daniel Hellberg  1990  Malmö Kappsimningsklubb    25.75        54.07   
Ludvig Altesjö  1991  Värnamo Simsällskap    26.11        54.19   
10  Patrik Wajnsztajn  1991  Malmö Kappsimningsklubb    25.90        54.75   
11  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.19        54.87   
11  Kevin Zetterman  1990  Simklubben Götene    26.58        54.87   
13  Atle Alkelin  1990  Täby Sim    26.85        55.16   
14  Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.18        55.45   
                     
 
Gren 32, 400m FRISIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Swedebank 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
SUM-SIM Rekord Ann Berglund Jönköpings SS 4:14.23 2000 
SUM-SIM 2005 Stina gardfell Spårvägens SF 4:19.63 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:03.70  2:10.79  3:17.03    4:22.06   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:03.45  2:10.56  3:17.72    4:23.43   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:02.64  2:10.22  3:17.68    4:24.31   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    1:04.83  2:12.27  3:20.53    4:27.39   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:03.57  2:11.14  3:19.54    4:28.33   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    1:04.80  2:13.11  3:22.36    4:29.86   
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:05.10  2:13.97  3:23.49    4:30.82   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.51  2:14.72  3:23.58    4:31.11   
Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.16  2:13.73  3:23.41    4:31.15   
10  Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.80  2:12.87  3:23.46    4:33.11   
11  Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:04.87  2:15.00  3:24.64    4:33.51   
12  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.01  2:14.81  3:25.11    4:34.27   
13  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    1:38.99  2:49.54  4:00.87    4:35.35   
Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 33, 200m MEDLEY P 13-14, Finaler 
Sponsor: HSB 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson Bålsta SK 2:09.49 2005 
SUM-SIM 2005 Johan Johansson Bålsta SK 2:09.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.49  1:00.36  1:37.45    2:07.70  Åldersgrupp Rekord 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    26.69  58.35  1:37.67    2:07.84   
David Ernstsson  1992  Polisens IF    29.17  1:02.53  1:44.33    2:15.18   
Per Bergman  1992  Östersunds Simförening    29.57  1:04.21  1:46.42    2:17.99   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.05  1:05.52  1:46.29    2:18.27   
Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    29.03  1:05.59  1:46.46    2:19.87   
Henrik Bihlar  1992  Väsby Simsällskap    30.51  1:05.67  1:45.50    2:19.96   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    30.37  1:07.91  1:49.11    2:20.17   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    31.20  1:06.96  1:47.65    2:20.22   
10  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.03  1:04.81  1:47.62    2:21.90   
11  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    29.77  1:05.60  1:48.48    2:22.04   
12  Jesper Hjertstrand  1992  Kristianstads SLS    30.29  1:07.15  1:50.19    2:22.57   
13  Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    30.15  1:07.31  1:50.77    2:22.76   
14  Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    30.30  1:07.94  1:50.64    2:24.86   
                     
 
Gren 34, 100m RYGGSIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: Skånetrafiken 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 1:03.99 1998 
SUM-SIM 2005 Ellenor Lindborg Trelleborgs Kappsim 1:05.30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.80        1:03.40  Åldersgrupp Rekord 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.70        1:05.02   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    31.43        1:05.51   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    32.20        1:06.02   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    32.45        1:06.06   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    32.66        1:07.48   
Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    33.28        1:07.99   
Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    32.50        1:08.04   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    33.33        1:08.15   
10  Hanna Jartén  1992  Södertörns Simsällskap    33.18        1:08.35   
10  Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    33.12        1:08.35   
12  Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    33.28        1:08.55   
13  Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    33.08        1:09.79   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 35, 100m BRÖSTSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Team Gamevi 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.77 2004-11-27 
SUM-SIM Rekord Filip Rudin Trelleborgs S 1:03.09 2002 
SUM-SIM 2005 Niklas Tour SK Neptun 1:04.28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Johansson  1991  Täby Sim    29.91        1:03.43   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.02        1:04.44   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    31.20        1:05.33   
Viktor Sandin  1991  Östersunds Simförening    30.82        1:05.92   
Fredrik Hjelmberg  1990  Södertörns Simsällskap    31.82        1:07.34   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.77        1:07.41   
Daniel Nilsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    32.03        1:07.42   
Resul Asan  1990  Malmö Kappsimningsklubb    32.15        1:08.12   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.66        1:08.15   
10  Fredrik Hellström  1990  Väsby Simsällskap    32.58        1:08.37   
11  Fredrik Holmström  1991  Karlskrona Simsällskap    32.14        1:08.42   
12  Mathias Nilsson  1990  S71    32.52        1:09.42   
12  Johan Vinnars  1991  Upsala Simsällskap    32.52        1:09.42   
14  Erik Åkesson  1990  Simklubben Lödde    32.45        1:09.46   
                     
 
Gren 36, 200m RYGGSIM D 15-16, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Svenskt Rekord Juniorer S Therese Svendsen (1989) 2:09.67 2005-03-12 
SUM-SIM Rekord Sara Thydén Kalmar S 2:12.09 2005 
SUM-SIM 200 Sara Thydén Kalmar S 2:12.09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Åhlin  1991  Spårvägens Simförening    32.42  1:07.21  1:42.91    2:17.79   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    32.62  1:07.15  1:42.76    2:19.72   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    33.75  1:09.58  1:45.99    2:21.62   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    34.24  1:10.37  1:47.01    2:21.99   
Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    33.29  1:08.96  1:45.21    2:22.55   
Carin Olsson  1991  Karlshamns Simklubb    33.61  1:09.48  1:46.68    2:23.48   
Stina Möller  1990  Kalmar Simsällskap    33.75  1:09.82  1:46.75    2:23.66   
Frida Larsson  1990  Simklubben Elfsborg    33.76  1:10.26  1:47.73    2:25.13   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening    35.42  1:11.78  1:49.40    2:25.51   
10  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    34.26  1:10.79  1:48.18    2:25.79   
11  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    34.48  1:11.14  1:48.75    2:26.06   
12  Viktoria Smidare  1990  Katrineholms Simsällskap    34.65  1:11.36  1:49.29    2:27.14   
13  Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    35.04  1:12.44  1:50.79    2:28.34   
14  Sanna Gustavsson  1990  Trollhättans Simsällskap    35.23  1:12.73  1:50.84    2:29.25   
                     
 
Gren 37, 200m MEDLEY P 11-12, Finaler 
Sponsor: Folksam 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Samuelsson (1985) 2:01.20 2004-11-25 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköpings SS 2:20.80 2004 
SUM-SIM 2005 Anton Andersson SS Delfin 2:29.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.34  1:08.72  1:52.07    2:25.57   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    31.67  1:09.76  1:52.16    2:25.78   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    32.30  1:12.74  2:00.53    2:35.33   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    34.92  1:14.57  2:00.82    2:37.42   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    35.49  1:14.18  2:01.38    2:37.69   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    33.63  1:14.49  2:01.93    2:38.02   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    33.26  1:15.38  2:03.30    2:38.87   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.02  1:13.13  2:04.55    2:40.03   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    34.40  1:16.08  2:03.82    2:41.33   
10  Mattias Demirian  1994  Järfälla Simsällskap    33.75  1:16.32  2:05.35    2:43.20   
11  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    35.96  1:18.65  2:06.31    2:45.08   
12  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    36.58  1:17.83  2:07.56    2:45.44   
13  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    36.34  1:22.46  2:09.18    2:46.55   
14  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    34.57  1:15.92  2:11.01    2:47.48   
                     
 
Gren 38, 400m FRISIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Team Sportia 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 4:23.44 1997 
SUM-SIM 2005 Elin Thelin Västerås SS 4:47.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    1:07.56  2:20.50  3:33.98    4:43.18   
Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    1:07.57  2:20.35  3:33.65    4:45.19   
Ellinor Nilsson  1994  Trelleborgs Simsällskap    1:06.10  2:21.01  3:35.81    4:48.25   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    1:06.91  2:20.59  3:34.98    4:48.48   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:08.42  2:21.06  3:35.20    4:48.55   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:08.43  2:22.94  3:37.10    4:50.29   
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    1:08.97  2:23.50  3:37.66    4:50.41   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    1:08.27  2:23.70  3:39.37    4:54.33   
Madelene Sundberg  1994  Sundsvalls Simsällskap    1:09.12  2:24.40  3:39.81    4:54.69   
10  Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:07.16  2:22.06  3:38.76    4:55.48   
11  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:08.24  2:24.43  3:40.67    4:56.18   
12  Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    1:08.42  2:24.14  3:40.73    4:56.37   
13  Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    1:08.77  2:23.77  3:39.87    4:56.74   
14  Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    1:07.96  2:25.01  3:43.56    4:59.53   
                     
 
Gren 39, 400m MEDLEY P 15-16, Finaler 
Sponsor: Pricewater 
Svenskt Rekord Juniorer Fredrik Lundin (1975) 4:15.41 1993-11-21 
SUM-SIM Rekord Fredrik Lundin Ystads SS 4:28.16 1991 
SUM-SIM 2005 Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 4:29.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    1:00.56  2:07.31  3:24.03    4:26.04  Åldersgrupp Rekord 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    1:00.16  2:07.58  3:30.50    4:35.09   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    1:01.49  2:10.86  3:32.56    4:35.35   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:04.44  2:14.25  3:36.19    4:42.69   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    1:05.84  2:16.64  3:38.79    4:44.71   
Erik Persson Snåre  1991  Simklubben Neptun    1:05.29  2:22.29  3:43.19    4:50.37   
Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    1:01.41  2:17.36  3:44.58    4:51.72   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    1:05.06  2:18.30  3:43.64    4:52.18   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    1:03.57  2:18.35  3:44.29    4:52.60   
10  Emil Eliasson  1991  Simsällskapet Artemis    1:06.62  2:25.92  3:48.09    4:54.02   
11  Jesper Svensson  1990  Simklubben Götene    1:06.32  2:23.30  3:49.50    4:54.15   
12  Fredrik Ahlinder  1990  Södertälje Simsällskap    1:05.61  2:25.58  3:47.96    4:55.30   
13  Daniel Hellberg  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.37  2:21.95  3:50.52    5:01.33   
Niklas Hägglund  1990  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 40, 100m FJÄRILSIM F15-16, Finaler 
Sponsor: McDonalds 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
SUM-SIM Rekord Emilia Nilsson LASS 1:01.48 2004 
SUM-SIM 2005 Emma Ekman Ludvika SS 1:02.63 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.52        1:01.66   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.31        1:02.55   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    30.06        1:03.98   
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.13        1:04.30   
Josefin Karlsson  1991  Simklubben Neptun    30.14        1:04.87   
Alexandra Polivanchuk  1990  Härnösands Simsällskap    29.60        1:05.10   
Emma Karlsson  1990  Tyresö Simsällskap    30.27        1:05.40   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    30.82        1:05.52   
Amanda Eversholt  1990  Helsingborgs Simsällskap    30.47        1:05.72   
10  Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    29.91        1:05.76   
11  Matilda Larsson  1991  Sjöbo Simsällskap    30.39        1:05.87   
12  Sara Lind  1991  Växjö Simsällskap    30.25        1:06.10   
13  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.99        1:06.17   
14  Astrid Svensson  1990  Simklubben Poseidon    30.50        1:06.39   
                     
 
Gren 41, 1500m FRISIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: GB-Glace 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
SUM-SIM Rekord Christoffer Wallin Helsingborg SS 16:24.09 2004 
SUM-SIM 2005 Linus Junefelt Jönköpings SS 16:45.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    1:00.81  2:05.12  3:09.46  4:13.64  16:12.73  Åldersgrupp Rekord 
          5:18.52  6:23.68  7:28.71  8:34.69     
          9:39.77  10:45.10  11:50.06  12:56.15     
          14:01.83  15:07.49         
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:03.10  2:10.85  3:18.66  4:26.53  16:59.74   
          5:34.49  6:42.87  7:50.94  8:59.47     
          10:07.97  11:16.85  12:25.42  13:34.68     
          14:43.70  15:52.35         
Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    1:03.67  2:12.14  3:21.11  4:30.49  17:07.51   
          5:40.23  6:50.00  7:58.87  9:08.64     
          10:17.22  11:26.16  12:35.36  13:44.49     
          14:53.23  16:02.09         
Anton Nieminen  1992  Motala Simsällskap    1:02.85  2:09.16  3:16.96  4:24.94  17:09.35   
          5:34.02  6:43.75  7:52.71  9:02.31     
          10:12.04  11:21.02  12:30.93  13:40.93     
          14:51.21  16:01.42         
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    1:02.93  2:10.44  3:19.17  4:28.65  17:10.23   
          5:38.25  6:47.80  7:57.24  9:06.24     
          10:15.02  11:24.55  12:34.43  13:44.47     
          14:54.46  16:04.72         
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    1:04.51  2:12.64  3:21.75  4:30.62  17:15.92   
          5:39.64  6:48.47  7:57.51  9:06.87     
          10:16.25  11:25.63  12:35.35  13:45.10     
          14:55.01  16:05.41         
Georgios Boz  1992  Kristianstads SLS    1:03.65  2:12.71  3:22.65  4:32.75  17:23.30   
          5:43.22  6:53.19  8:03.38  9:13.81     
          10:23.72  11:34.55  12:45.10  13:54.86     
          15:05.88  16:16.05         
André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:05.08  2:13.53  3:22.05  4:31.15  17:31.42   
          5:40.52  6:49.48  7:58.74  9:09.15     
          10:20.25  11:31.80  12:43.54  13:56.27     
          15:08.24  16:20.68         
Martin Nilsson  1993  Turebergs Simklubb    1:04.46  2:13.61  3:23.52  4:33.47  17:33.42   
          5:45.01  6:55.44  8:06.48  9:17.93     
          10:30.14  11:40.95  12:51.97  14:03.01     
          15:13.55  16:24.97         
10  Anton Andersson  1993  Simsällskapet Delfin    1:03.66  2:12.37  3:22.87  4:33.28  17:44.48   
          5:44.20  6:55.24  8:07.00  9:18.73     
          10:30.35  11:42.08  12:54.40  14:06.84     
          15:19.85  16:32.67         
11  Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap    1:04.19  2:13.89  3:24.91  4:36.92  17:45.11   
          5:49.44  7:01.96  8:14.65  9:26.03     
          10:37.97  11:50.02  13:02.05  14:13.28     
          15:24.57  16:36.06         
12  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    1:06.26  2:17.89  3:30.04  4:43.80  18:24.00   
          5:58.19  7:12.75  8:27.05  9:41.78     
          10:56.75  12:12.92  13:28.82  14:44.63     
          16:00.63  17:13.68         
                     
 
Gren 42, 100m BRÖSTSIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: TV4 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Wede (1987) 1:08.42 2003-11-23 
SUM-SIM Rekord Hanna Westrin Sundsvalls SS 1:10.60 2005 
SUM-SIM 2005 Helena Westrin Sundsvall SS 1:10.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    34.14        1:12.93   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    34.95        1:13.69   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.81        1:13.79   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    34.17        1:14.03   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    35.15        1:14.15   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.89        1:14.17   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    34.95        1:14.65   
Irma Zervens  1992  Järfälla Simsällskap    35.58        1:15.12   
Micaela Järnkrantz  1992  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.53        1:15.94   
10  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.62        1:15.97   
11  Johanna Nordlinder  1992  Täby Sim    36.05        1:16.38   
12  Jessica Ugander  1992  Järfälla Simsällskap    35.93        1:16.42   
13  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    36.06        1:16.55   
14  Viktoria Jovanovic  1993  Simklubben Spiggarna    36.36        1:17.74   
                     
 
Gren 43, 4*100m FRISIM P-16 OY, Finaler 
Sponsor: Bingolotto 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:20.79 2003-11-30 
SUM-SIM Rekord Spårvägens SF 3:32.63 2003 
SUM-SIM 2005 NKK 3:35.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby Sim  1990  Täby Sim            3:32.27  Åldersgrupp Rekord 
  Simon Pellfolk  1990      25.22  54.49      54.49   
  Johan Johansson  1991      24.56  51.66      1:46.15   
  Atle Alkelin  1990      25.95  53.93      2:40.08   
  Jacob Thulin  1991      24.48  52.19      3:32.27   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:32.43   
  Resul Asan  1990      25.44  53.85      53.85   
  Johan Bengtsson  1991      25.39  53.08      1:46.93   
  Daniel Hellberg  1990      25.13  53.40      2:40.33   
  Patrik Wajnsztajn  1991      24.64  52.10      3:32.43   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            3:32.95   
  Jonathan Gustavsson  1991      25.73  54.45      54.45   
  Alexander Nyström  1990      24.60  52.06      1:46.51   
  Simon Frank  1990      25.47  53.13      2:39.64   
  Magnus Lundgren  1991      24.93  53.31      3:32.95   
                     
Helsingborg Lag 1  1991  Helsingborgs Simsällskap            3:36.95   
  Rickard Vagerstam  1990      26.12  54.75      54.75   
  Christoffer Wallin  1990      24.99  52.31      1:47.06   
  Tom Olsson  1990      25.89  54.93      2:41.99   
  Marcus Sjöberg  1991      25.94  54.96      3:36.95   
                     
Upsala S Lag 1  1990  Upsala Simsällskap            3:39.50   
  Robin Johansson  1990      26.04  55.01      55.01   
  Björn Sundin  1990      25.31  53.70      1:48.71   
  Kristofer Dooley  1991      26.04  55.38      2:44.09   
  Robbie Ericsson  1990      26.12  55.41      3:39.50   
                     
SK Götene  1990  Simklubben Götene            3:39.97   
  Mattias Carlsson  1990      25.71  52.75      52.75   
  Kevin Zetterman  1990      25.86  54.70      1:47.45   
  Anton Kjellqvist  1991      26.30  56.92      2:44.37   
  Jesper Svensson  1990      26.19  55.60      3:39.97   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:40.35   
  Ponthus Sandell  1990      26.38  53.99      53.99   
  Simon Skoglund  1991      25.95  54.84      1:48.83   
  John Gunnarsson  1990      25.96  55.00      2:43.83   
  Jimmy Hertzman  1991      26.08  56.52      3:40.35   
                     
SK Ran Lag 1  2005  Simklubben Ran            3:40.79   
  Andreas Nilsson  1990      26.20  53.59      53.59   
  Marcus Lomryd  1990      25.74  54.37      1:47.96   
  Tobias Hedberg  1990      26.43  55.64      2:43.60   
  Erik Svensson  1990      26.33  57.19      3:40.79   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:42.07   
  Zacharias Sjöberg  1991      26.27  55.05      55.05   
  Alexander Linge  1992      25.80  54.42      1:49.47   
  Mårten Agnesson  1990      25.93  55.50      2:44.97   
  Samuel Bälter  1991      26.91  57.10      3:42.07   
                     
10  Värnamo SS Lag 1  Värnamo Simsällskap            3:43.50   
  Viktor Larsson  1991      26.72  56.05      56.05   
  Ludvig Altesjö  1991      25.93  54.53      1:50.58   
  Gustav Bildh  1990      25.93  56.25      2:46.83   
  Amir Ramic  1990      27.07  56.67      3:43.50   
                     
11  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            3:44.63   
  Rudi Dollmayer  1991      26.65  56.23      56.23   
  Azur Hajdic  1992      26.39  55.99      1:52.22   
  Adam Schön-Svensson  1991      26.45  55.48      2:47.70   
  Zijah Malagic  1990      26.30  56.93      3:44.63   
                     
12  Alingsås Lag 1  2001  Alingsås SLS            3:45.49   
  Axel Aversund  1991      27.20  56.97      56.97   
  Filip Rawecki  1990      25.57  54.49      1:51.46   
  Philip Carlsson  1990      25.58  54.92      2:46.38   
  Robert Ljungqvist  1990      28.00  59.11      3:45.49   
                     
13  Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            3:48.32   
  Jonas Palmqvist  1990      26.61  55.97      55.97   
  Benny Hesselgren  1990      27.34  59.06      1:55.03   
  Fredrik Hjelmberg  1990      26.67  56.66      2:51.69   
  Markus Hagström  1991      26.90  56.63      3:48.32   
                     
14  Karlstads SS Lag 1  Karlstads Simsällskap            3:48.72   
  Viktor Andersson  1991      26.42  55.52      55.52   
  Johannes Lampela  1992      27.96  58.60      1:54.12   
  Anton Nilsson  1992      27.16  59.11      2:53.23   
  Simon Vestin  1992      25.68  55.49      3:48.72   
                     
                     
 
Gren 44, 4*100m MEDLEY F-16 OY, Finaler 
Sponsor: Posten 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
SUM-SIM Rekord Malmö KK 4:16.08 2003 
SUM-SIM 2005 Täby Sim 4:19.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborg Lag 1  1991  Helsingborgs Simsällskap            4:17.43   
  Sandra Hafström  1991      31.50  1:04.46      1:04.46   
  Caroline Ohrlander  1990      33.38  1:12.70      2:17.16   
  Amanda Eversholt  1990      29.72  1:04.39      3:21.55   
  Ninni Arvidsson  1991      26.86  55.88      4:17.43   
                     
Spårvägen Sim Lag 1  2000  Spårvägens Simförening            4:17.76   
  Anna Åhlin  1991      31.55  1:04.91      1:04.91   
  Stina Gardell  1990      33.53  1:11.28      2:16.19   
  Natasha Sundin  1990      28.67  1:03.34      3:19.53   
  Malin Hellström  1992      27.44  58.23      4:17.76   
                     
Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            4:18.46   
  Linnea Gradin  1991      32.75  1:08.47      1:08.47   
  Hanna Westrin  1991      31.44  1:07.88      2:16.35   
  Alexandra Johansson  1990      28.39  1:02.03      3:18.38   
  Stephanie Bolt  1991      28.43  1:00.08      4:18.46   
                     
Lass Lag 2  Linköpings Allmänna SS            4:23.38   
  Sara Crifält  1991      32.45  1:06.62      1:06.62   
  Sofie Claesson  1990      34.10  1:14.49      2:21.11   
  Rebecka Palm  1990      29.14  1:04.79      3:25.90   
  Sanna Öhgren  1991      27.11  57.48      4:23.38   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1990  Göteborg Sim            4:23.48   
  Caroline Bornius  1992      31.87  1:05.49      1:05.49   
  Erla Andersson  1990      34.40  1:13.92      2:19.41   
  Isabelle Höglund  1990      29.34  1:05.32      3:24.73   
  Kristina Lundberg  1991      27.93  58.75      4:23.48   
                     
SK Poseidon Lag 1  1991  Simklubben Poseidon            4:26.17   
  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992      33.03  1:07.85      1:07.85   
  Una Finnman  1991      32.95  1:11.87      2:19.72   
  Astrid Svensson  1990      29.61  1:05.81      3:25.53   
  Johanna Linné  1993      28.60  1:00.64      4:26.17   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:29.12   
  Hanna Jartén  1992      32.81  1:08.25      1:08.25   
  Anna Lillieström  1992      34.52  1:14.01      2:22.26   
  Joanna Olsson  1990      31.10  1:07.36      3:29.62   
  Jeanette Björklund  1991      28.14  59.50      4:29.12   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:29.28   
  Johanna Söderholm  1990      33.43  1:07.77      1:07.77   
  Sara Hagve Jansson  1990      35.85  1:16.66      2:24.43   
  Tove Törnström  1991      30.32  1:05.46      3:29.89   
  Caroline Palm  1992      28.27  59.39      4:29.28   
                     
Helsingborg Lag 2  1991  Helsingborgs Simsällskap            4:31.20   
  Anna Kjällberg  1990      33.35  1:09.02      1:09.02   
  Klara Andersson  1991      34.23  1:12.90      2:21.92   
  Janni Saltarski  1991      32.15  1:10.32      3:32.24   
  Rebecka Ekelund  1992      28.27  58.96      4:31.20   
                     
10  Skäret SS Lag 1  Skäret Simsällskap            4:31.64   
  Olivia Frank  1992      33.25  1:08.63      1:08.63   
  Nathalie Abrahamsson  1990      35.29  1:15.10      2:23.73   
  Sandra Olofsson  1990      31.68  1:08.31      3:32.04   
  Veronica Brännfeldt  1990      27.96  59.60      4:31.64   
                     
11  Täby Sim  1990  Täby Sim            4:32.17   
  Malin Jacobson  1990      33.35  1:08.08      1:08.08   
  Josephine Ewerbring  1991      33.68  1:12.94      2:21.02   
  Matilda Bergman  1990      32.48  1:11.11      3:32.13   
  Fanny Varga  1990      28.26  1:00.04      4:32.17   
                     
12  Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            4:33.92   
  Amanda Rutqvist  1991      33.32  1:08.77      1:08.77   
  Malvina Reinhold  1992      35.41  1:15.86      2:24.63   
  Linn Nordberg  1991      31.05  1:07.51      3:32.14   
  Emma Waite  1992      29.52  1:01.78      4:33.92   
                     
SK Neptun Lag 1  1989  Simklubben Neptun            DSQ   
  Paulina Sjöholm  1991      32.51  1:06.93      1:06.93   
  Sanna Kesselfors  1990              2:25.03   
                     
Umeå SS Lag 1  Umeå Simsällskap            DSQ   
  Elin Hardeland  1990      32.45  1:08.92      1:08.92   
  Sofia Smedlund  1990              2:29.89   
                     
                     
 
Gren 45, 100m FRISIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Ystad Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Lina Edlund Jönköpings SS 56.46 2005 
SUM-SIM 2005 Lina Edlund Jönköpings SSMalmö KK 56.46 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    27.12        55.60  Åldersgrupp Rekord 
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    27.47        56.46   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    27.71        57.01   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    27.78        57.61   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.61        57.87   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.15        58.09   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    27.67        58.10   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    28.48        58.21   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    28.46        58.36   
10  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    28.30        58.73   
11  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    28.42        59.11   
12  Elin Hardeland  1990  Umeå Simsällskap    28.22        59.70   
13  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    28.98        59.91   
14  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    28.74        59.93   
                     
 
Gren 46, 400m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: DHL Freigt AB 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
SUM-SIM Rekord Erik Pönni Jönköpings SS 3:55.34 2000 
SUM-SIM 2005 Christoffer Wallin MASS 4:02.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    56.57  1:57.53  2:58.72    3:58.89   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    57.36  1:58.37  3:00.90    4:03.10   
Atle Alkelin  1990  Täby Sim    59.07  2:02.43  3:06.21    4:08.13   
Patrik Wajnsztajn  1991  Malmö Kappsimningsklubb    57.08  1:59.89  3:04.67    4:09.62   
Oskar Nordstrand  1991  Simklubben Neptun    59.88  2:04.11  3:08.28    4:11.71   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    59.37  2:03.55  3:08.66    4:12.76   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.14  2:03.48  3:08.30    4:12.89   
Jesper Svensson  1990  Simklubben Götene    59.78  2:05.29  3:09.34    4:13.27   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    59.53  2:04.26  3:10.23    4:14.88   
10  Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    59.73  2:03.92  3:08.58    4:14.98   
11  Mike Thorén  1991  Motala Simsällskap    1:00.68  2:06.32  3:12.85    4:18.66   
12  Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    1:00.69  2:06.67  3:13.12    4:18.87   
13  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    1:33.51  2:40.58  3:49.03    4:22.78   
                     
 
Gren 47, 200m MEDLEY F 13-14, Finaler 
Sponsor: Karlshamns Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 2:17.29 1998 
SUM-SIM 2005 Una Finnman SSK Poseidon 2:23.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.36  1:05.97  1:48.58    2:21.78   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    31.05  1:07.96  1:50.84    2:24.14   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.97  1:09.24  1:52.17    2:25.23   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.91  1:07.73  1:53.90    2:25.36   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.73  1:07.34  1:51.58    2:25.81   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    32.98  1:09.88  1:53.70    2:27.17   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.99  1:10.21  1:51.84    2:27.41   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    31.62  1:09.01  1:52.92    2:28.57   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    32.95  1:12.20  1:53.86    2:29.15   
10  Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    33.07  1:11.58  1:55.47    2:29.32   
11  Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    33.15  1:11.31  1:55.82    2:29.45   
12  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.89  1:10.62  1:55.11    2:29.56   
13  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    31.59  1:10.30  1:52.72    2:29.72   
14  Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap    32.37  1:11.23  1:56.81    2:31.35   
                     
 
Gren 48, 100m RYGGSIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Nordisk Transport 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Pontus Renholm Polisens IF 59.30 2000 
SUM-SIM 2005 Linus Juneflet Jnköpings SS 59.45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.29        58.05  Åldersgrupp Rekord 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    28.48        58.06   
David Ernstsson  1992  Polisens IF    29.12        1:00.57   
Per Bergman  1992  Östersunds Simförening    31.03        1:03.29   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.50        1:03.35   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    31.22        1:04.50   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    31.08        1:04.54   
Ted Nilsson  1992  Simklubben Hajen    30.76        1:04.77   
Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    32.06        1:05.15   
10  Henrik Bihlar  1992  Väsby Simsällskap    31.50        1:05.29   
11  Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap    31.83        1:05.33   
11  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.08        1:05.33   
13  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.09        1:05.81   
14  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.28        1:06.12   
                     
 
Gren 49, 100m RYGGSIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Kockums Industrier 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 1:05.25 1997 
SUM-SIM 2005 Lovisa Ericsson TRäby Sim 1:08.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    33.11        1:07.92   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    34.63        1:11.11   
Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    34.44        1:11.77   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    35.16        1:12.20   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    35.16        1:12.55   
Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    35.20        1:12.63   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    35.39        1:12.65   
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    36.10        1:13.01   
Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    35.12        1:13.26   
10  Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    36.18        1:13.84   
11  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    35.80        1:13.91   
12  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    35.71        1:13.94   
13  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.61        1:13.96   
14  Christine Ekman  1994  Polisens IF    36.84        1:15.23   
                     
 
Gren 50, 100m FRISIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Förvaltnings AB Stadsbost 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson SK Bålsta 55.92 2003 
SUM-SIM 2005 Melker Selin SK Elfsborg 1:00.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.07        58.13   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    28.45        59.71   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    29.47        1:00.70   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    29.35        1:01.05   
Isak Hassbring  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.44        1:01.41   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    29.71        1:02.39   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    29.74        1:02.62   
Andreas Rotstam  1994  Järfälla Simsällskap    30.65        1:03.91   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    30.89        1:04.18   
10  Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    31.73        1:05.42   
11  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    31.06        1:05.55   
11  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    30.98        1:05.55   
13  Eddie Lu  1994  Kristianstads SLS    31.08        1:06.45   
14  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    31.64        1:06.67   
                     
 
Gren 51, 100m BRÖSTSIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Schenker AB 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Wede (1987) 1:08.42 2003-11-23 
SUM-SIM Rekord Josefin Wede SK Sydsim 1:08.42 2003 
SUM-SIM 2005 Fanny D Lillieströml Södertörns SS 1:10.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    32.43        1:08.16  Svenskt Juniorrekord 
Una Finnman  1991  Simklubben Poseidon    34.03        1:11.99   
Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap    33.99        1:12.29   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.55        1:12.69   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    34.45        1:13.07   
Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    34.52        1:13.29   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    34.83        1:13.35   
Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap    34.46        1:13.68   
Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus    34.73        1:14.58   
10  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.22        1:14.70   
11  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.56        1:15.20   
12  Sofie Claesson  1990  Linköpings Allmänna SS    35.02        1:15.74   
13  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.82        1:15.89   
14  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    35.83        1:15.96   
                     
 
Gren 52, 200m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Scandlines 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1980) 1.57.48 2005-03-10 
SUM-SIM Rekord Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2:03.18 2005 
SUM-SIM 2005 Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2:03.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    29.26  1:01.05  1:32.81    2:04.67   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    29.98  1:01.89  1:34.70    2:05.32   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    30.11  1:01.77  1:34.11    2:06.75   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    30.43  1:02.86  1:36.05    2:08.18   
Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun    30.13  1:03.17  1:36.79    2:08.39   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.82  1:01.86  1:34.97    2:08.47   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.96  1:04.22  1:37.88    2:11.30   
Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    30.85  1:03.73  1:37.56    2:11.49   
Henric Selméus  1990  Föreningen Österlen Sim    31.21  1:04.54  1:38.84    2:12.79   
10  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    30.73  1:04.55  1:38.65    2:12.85   
11  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.59  1:04.25  1:38.84    2:13.18   
12  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    31.02  1:04.93  1:39.17    2:13.43   
13  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap    30.98  1:05.30  1:40.66    2:14.41   
14  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    32.90  1:08.11  1:41.04    2:14.50   
                     
 
Gren 53, 800m FRISIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: Medicvent AB 
Svenskt Rekord Juniorer Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
SUM-SIM Rekord Ann Berglund Jönköpings SS 8:52.60 1998 
SUM-SIM 2005 Martina Granström NKK 9:07.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:04.53  2:13.75  3:24.29  4:35.19  9:15.29   
          5:45.68  6:56.69  8:07.66       
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:06.86  2:17.13  3:28.10  4:38.83  9:19.72   
          5:49.47  7:00.16  8:10.78       
Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:05.57  2:15.90  3:27.03  4:38.54  9:22.45   
          5:50.37  7:02.24  8:13.95       
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:05.72  2:16.38  3:27.31  4:39.28  9:25.20   
          5:51.15  7:02.97  8:14.33       
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    1:07.21  2:18.77  3:31.66  4:44.12  9:28.96   
          5:56.19  7:08.65  8:19.65       
Kajsa Brorsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.38  2:18.75  3:31.26  4:43.59  9:30.79   
          5:56.54  7:09.28  8:21.10       
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:05.12  2:16.38  3:28.07  4:40.73  9:32.49   
          5:54.32  7:07.69  8:20.69       
Josefin Mehany  1992  Väsby Simsällskap    1:05.72  2:17.12  3:30.11  4:43.19  9:33.48   
          5:56.73  7:10.47  8:23.77       
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    1:05.94  2:17.58  3:30.40  4:43.23  9:33.92   
          5:56.53  7:09.64  8:23.12       
10  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:07.50  2:19.07  3:31.52  4:44.00  9:34.05   
          5:57.02  7:10.21  8:22.89       
11  Kajsa Nyström  1992  Simklubben Neptun    1:06.79  2:18.03  3:30.36  4:43.13  9:34.81   
          5:54.92  7:08.03  8:21.69       
12  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:07.49  2:18.87  3:31.55  4:44.44  9:36.53   
          5:57.37  7:10.82  8:23.83       
13  Johanna Nilsson  1993  Föreningen Österlen Sim    1:06.87  2:19.43  3:32.54  4:46.04  9:38.82   
          5:59.34  7:13.53  8:27.12       
Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap            DNF   
                     
                     
 
Gren 54, 100m BRÖSTSIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Malmsten AB 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.77 2004-11-27 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson Bålsta SK 1:04.86 2005 
SUM-SIM 2005 Johan Johansson SK Bålsta 1:04.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    31.77        1:07.61   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.52        1:08.34   
Arvid Sandin  1992  Östersunds Simförening    32.21        1:09.13   
Martin Noaksson-Persson  1992  Ljungby Simsällskap    32.64        1:09.37   
Fabian Stattin  1992  Härnösands Simsällskap    32.59        1:09.78   
Anton Jansson  1992  Västerviks Simsällskap    33.05        1:10.18   
Pierre Zarebski  1992  Bålsta Simklubb    32.78        1:10.62   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    33.56        1:11.84   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    33.37        1:11.90   
10  Alexander Enderle  1992  Kristianstads SLS    33.47        1:11.96   
11  Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    33.86        1:12.24   
12  Alexander Cronström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    33.30        1:12.26   
13  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    34.31        1:14.68   
Martin Glifberg  1992  Simsällskapet Artemis            DSQ   
                     
 
Gren 55, 100m BRÖSTSIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Hml Kakel och Bygg 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Wede (1987) 1:08.42 2003-11-23 
SUM-SIM Rekord Paulina Sjöholm SK Neptun 1:14.15 2003 
SUM-SIM 2005 Elin Lindström Täby Sim 1:17.65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.67        1:15.87   
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.85        1:17.04   
Stephanie Johansson  1994  Umeå Simsällskap    37.28        1:18.67   
Ellinor Nilsson  1994  Trelleborgs Simsällskap    37.50        1:20.34   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.37        1:20.71   
Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    38.01        1:20.71   
Isabell Hellström  1994  Väsby Simsällskap    37.61        1:21.05   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    38.23        1:21.19   
Christine Ekman  1994  Polisens IF    38.34        1:21.86   
10  Tove Björk  1994  Spårvägens Simförening    38.95        1:22.59   
11  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    38.73        1:22.82   
12  Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    39.89        1:23.53   
13  Elin Hemby  1994  Simklubben Sydsim    40.17        1:24.05   
14  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    39.49        1:24.70   
                     
 
Gren 56, 100m FJÄRILSIM P11-12, Finaler 
Sponsor: Freker Sport 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköpings 1:02.20 2004 
SUM-SIM 2005 Anton Andersson SS Delfin 1:08.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    31.22        1:07.05   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    32.29        1:11.67   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    33.96        1:12.78   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    33.22        1:12.80   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    34.06        1:12.95   
Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    33.34        1:13.32   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    33.41        1:14.00   
Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    34.07        1:14.14   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    33.53        1:14.75   
10  Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    33.77        1:14.76   
11  Mattias Demirian  1994  Järfälla Simsällskap    34.24        1:15.55   
12  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.17        1:16.96   
13  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.52        1:17.05   
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 57, 400m MEDLEY F 15-16, Finaler 
Sponsor: Air Liquide Gas AB 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
SUM-SIM Rekord Sara Thydén Kalmar S 4:42.77 2005 
SUM-SIM 2005 Sara Thydén Kalmar S 4:42.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:05.61  2:21.06  3:44.53    4:48.45   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:06.70  2:20.92  3:43.97    4:48.97   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:07.45  2:23.76  3:50.98    5:02.08   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:09.44  2:30.72  3:53.49    5:03.87   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.67  2:24.44  3:54.78    5:04.03   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:09.27  2:28.39  3:58.06    5:05.95   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    1:08.43  2:30.99  3:54.09    5:06.07   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:08.48  2:27.40  3:59.07    5:06.45   
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:12.02  2:32.84  4:04.31    5:10.59   
10  Sara Lind  1991  Växjö Simsällskap    1:09.04  2:30.59  3:59.27    5:13.93   
11  Sanna Kesselfors  1990  Simklubben Neptun    1:10.20  2:34.23  4:01.78    5:15.58   
12  Josephine Wiberg  1990  S71    1:11.98  2:32.93  4:03.22    5:15.66   
13  Elise Ekvall  1991  Ängelholms Simsällskap    1:12.31  2:34.53  4:09.43    5:22.79   
Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 58, 100m FJÄRILSIM P15-16, Finaler 
Sponsor: Items 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
SUM-SIM Rekord Valter Magnusson KSLS 54.80 1995 
SUM-SIM 2005 David Larsson Skäret SS 56.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    26.85        57.19   
Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    26.69        57.48   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    26.76        57.57   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.09        57.67   
Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    27.06        57.84   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.87        58.68   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.43        59.30   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    27.97        59.33   
Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    27.58        59.66   
10  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    27.90        59.94   
11  Mathias Nilsson  1990  S71    27.84        1:00.09   
12  Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.85        1:00.48   
13  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    28.14        1:00.72   
14  Niklas Hägglund  1990  Sundsvalls Simsällskap    27.85        1:00.92   
                     
 
Gren 59, 4*100m FRISIM F-13 OY, Finaler 
Sponsor: Hangartner 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:47.67 2003-11-27 
SUM-SIM Rekord SK Neptun 4:05.36 2003 
SUM-SIM 2005 Södertörns SS 4:09.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby Sim  1992  Täby Sim            4:00.24  Åldersgrupp Rekord 
  Lovisa Ericsson  1993      28.20  58.62      58.62   
  Elin Lindström  1993      28.57  1:00.78      1:59.40   
  Antonia Lantz  1993      28.69  1:00.26      2:59.66   
  Sara Jacobson  1993      29.33  1:00.58      4:00.24   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:01.06   
  Natalie Kettunen  1993      30.24  1:02.99      1:02.99   
  Sarah Sjöström  1993      26.77  56.74      1:59.73   
  Frida Truvé  1993      28.94  1:00.74      3:00.47   
  Linnea Gustafsson  1993      29.04  1:00.59      4:01.06   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            4:09.69   
  Rebecca Noring  1993      29.70  1:02.13      1:02.13   
  Angelina Righult  1994      29.66  1:03.02      2:05.15   
  Amanda Widlund  1993      29.85  1:03.26      3:08.41   
  Emilia Nordström  1993      28.69  1:01.28      4:09.69   
                     
Värnamo SS Lag 1  1993  Värnamo Simsällskap            4:14.72   
  Louise Arnell  1993      29.96  1:02.78      1:02.78   
  Hanna Skogefors  1993      30.53  1:04.46      2:07.24   
  Mathilda Gärdesmed  1994      29.70  1:02.65      3:09.89   
  Fanny Ericsson  1993      31.17  1:04.83      4:14.72   
                     
Västerås SS Lag 1  Västerås Simsällskap            4:14.82   
  Veronika Fredholm  1993      29.96  1:04.17      1:04.17   
  Lina Widarsson-Hane  1993      30.39  1:03.63      2:07.80   
  Elin Thelin  1993      29.79  1:03.35      3:11.15   
  Frida Berggren  1994      30.51  1:03.67      4:14.82   
                     
Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:14.98   
  Filippa Wallin  1993      30.62  1:04.18      1:04.18   
  Emma Löfgren-Bengtson  1993      30.44  1:02.68      2:06.86   
  Nathalie Söderberg  1993      30.39  1:03.59      3:10.45   
  Julia Schippert  1993      30.35  1:04.53      4:14.98   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:15.01   
  Therese Nord  1993      30.33  1:02.59      1:02.59   
  Mathilda Hurtig  1993      30.84  1:04.06      2:06.65   
  Malin Lorge  1993      30.31  1:03.89      3:10.54   
  Katarina Heiskanen  1993      30.47  1:04.47      4:15.01   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:15.61   
  Vilma Ekström  1994      30.57  1:04.14      1:04.14   
  Frida Ulander  1993      30.17  1:03.62      2:07.76   
  Vendela Oscarson  1993      30.28  1:03.44      3:11.20   
  Anna Hagve Jansson  1994      31.01  1:04.41      4:15.61   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:16.94   
  Emma Sandström  1993      29.96  1:03.14      1:03.14