Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  SUM-SIM RIKSFINAL 2006 (25m)    Utskriftsdatum  19 november 2006   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  18:24   
  Arrangör  SSF/MKK/RAN         
 
 
Gren 45, 100m FRISIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Ystad Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Lina Edlund Jönköpings SS 56.46 2005 
SUM-SIM 2005 Lina Edlund Jönköpings SSMalmö KK 56.46 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    27.12        55.60  Åldersgrupp Rekord 
Ninni Arvidsson  1991  Helsingborgs Simsällskap    27.47        56.46   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    27.71        57.01   
Alexandra Johansson  1990  Sundsvalls Simsällskap    27.78        57.61   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.61        57.87   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.15        58.09   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    27.67        58.10   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    28.48        58.21   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    28.46        58.36   
10  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    28.30        58.73   
11  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    28.42        59.11   
12  Elin Hardeland  1990  Umeå Simsällskap    28.22        59.70   
13  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    28.98        59.91   
14  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    28.74        59.93   
                     
 
Gren 46, 400m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: DHL Freigt AB 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 3:47.68 1986-01-24 
SUM-SIM Rekord Erik Pönni Jönköpings SS 3:55.34 2000 
SUM-SIM 2005 Christoffer Wallin MASS 4:02.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    56.57  1:57.53  2:58.72    3:58.89   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    57.36  1:58.37  3:00.90    4:03.10   
Atle Alkelin  1990  Täby Sim    59.07  2:02.43  3:06.21    4:08.13   
Patrik Wajnsztajn  1991  Malmö Kappsimningsklubb    57.08  1:59.89  3:04.67    4:09.62   
Oskar Nordstrand  1991  Simklubben Neptun    59.88  2:04.11  3:08.28    4:11.71   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    59.37  2:03.55  3:08.66    4:12.76   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.14  2:03.48  3:08.30    4:12.89   
Jesper Svensson  1990  Simklubben Götene    59.78  2:05.29  3:09.34    4:13.27   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    59.53  2:04.26  3:10.23    4:14.88   
10  Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    59.73  2:03.92  3:08.58    4:14.98   
11  Mike Thorén  1991  Motala Simsällskap    1:00.68  2:06.32  3:12.85    4:18.66   
12  Joel Vikner  1991  Västerås Simsällskap    1:00.69  2:06.67  3:13.12    4:18.87   
13  Mikael Larsson  1990  Västerås Simsällskap    1:33.51  2:40.58  3:49.03    4:22.78   
                     
 
Gren 47, 200m MEDLEY F 13-14, Finaler 
Sponsor: Karlshamns Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 2:17.29 1998 
SUM-SIM 2005 Una Finnman SSK Poseidon 2:23.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Eleonor Lindborg  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.36  1:05.97  1:48.58    2:21.78   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    31.05  1:07.96  1:50.84    2:24.14   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.97  1:09.24  1:52.17    2:25.23   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    29.91  1:07.73  1:53.90    2:25.36   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.73  1:07.34  1:51.58    2:25.81   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    32.98  1:09.88  1:53.70    2:27.17   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.99  1:10.21  1:51.84    2:27.41   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    31.62  1:09.01  1:52.92    2:28.57   
Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    32.95  1:12.20  1:53.86    2:29.15   
10  Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    33.07  1:11.58  1:55.47    2:29.32   
11  Beatrice Svensson  1992  Simklubben Hajen    33.15  1:11.31  1:55.82    2:29.45   
12  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.89  1:10.62  1:55.11    2:29.56   
13  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    31.59  1:10.30  1:52.72    2:29.72   
14  Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap    32.37  1:11.23  1:56.81    2:31.35   
                     
 
Gren 48, 100m RYGGSIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Nordisk Transport 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Pontus Renholm Polisens IF 59.30 2000 
SUM-SIM 2005 Linus Juneflet Jnköpings SS 59.45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    28.29        58.05  Åldersgrupp Rekord 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    28.48        58.06   
David Ernstsson  1992  Polisens IF    29.12        1:00.57   
Per Bergman  1992  Östersunds Simförening    31.03        1:03.29   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.50        1:03.35   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    31.22        1:04.50   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    31.08        1:04.54   
Ted Nilsson  1992  Simklubben Hajen    30.76        1:04.77   
Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    32.06        1:05.15   
10  Henrik Bihlar  1992  Väsby Simsällskap    31.50        1:05.29   
11  Fredrik Hallberg  1992  Västerås Simsällskap    31.83        1:05.33   
11  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.08        1:05.33   
13  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.09        1:05.81   
14  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.28        1:06.12   
                     
 
Gren 49, 100m RYGGSIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Kockums Industrier 
Svenskt Rekord Juniorer Therese Svendsen (1989) 1:00.91 2004-10-10 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 1:05.25 1997 
SUM-SIM 2005 Lovisa Ericsson TRäby Sim 1:08.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    33.11        1:07.92   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    34.63        1:11.11   
Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    34.44        1:11.77   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    35.16        1:12.20   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    35.16        1:12.55   
Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    35.20        1:12.63   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    35.39        1:12.65   
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    36.10        1:13.01   
Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    35.12        1:13.26   
10  Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    36.18        1:13.84   
11  Rebecca Florinus  1994  Västerås Simsällskap    35.80        1:13.91   
12  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    35.71        1:13.94   
13  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.61        1:13.96   
14  Christine Ekman  1994  Polisens IF    36.84        1:15.23   
                     
 
Gren 50, 100m FRISIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Förvaltnings AB Stadsbost 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson SK Bålsta 55.92 2003 
SUM-SIM 2005 Melker Selin SK Elfsborg 1:00.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.07        58.13   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    28.45        59.71   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    29.47        1:00.70   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    29.35        1:01.05   
Isak Hassbring  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.44        1:01.41   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    29.71        1:02.39   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    29.74        1:02.62   
Andreas Rotstam  1994  Järfälla Simsällskap    30.65        1:03.91   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    30.89        1:04.18   
10  Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    31.73        1:05.42   
11  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    31.06        1:05.55   
11  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    30.98        1:05.55   
13  Eddie Lu  1994  Kristianstads SLS    31.08        1:06.45   
14  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    31.64        1:06.67   
                     
 
Gren 51, 100m BRÖSTSIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Schenker AB 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Wede (1987) 1:08.42 2003-11-23 
SUM-SIM Rekord Josefin Wede SK Sydsim 1:08.42 2003 
SUM-SIM 2005 Fanny D Lillieströml Södertörns SS 1:10.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    32.43        1:08.16  Svenskt Juniorrekord 
Una Finnman  1991  Simklubben Poseidon    34.03        1:11.99   
Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap    33.99        1:12.29   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.55        1:12.69   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    34.45        1:13.07   
Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    34.52        1:13.29   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    34.83        1:13.35   
Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap    34.46        1:13.68   
Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus    34.73        1:14.58   
10  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.22        1:14.70   
11  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.56        1:15.20   
12  Sofie Claesson  1990  Linköpings Allmänna SS    35.02        1:15.74   
13  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.82        1:15.89   
14  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    35.83        1:15.96   
                     
 
Gren 52, 200m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Scandlines 
Svenskt Rekord Juniorer Pontus Renholm (1980) 1.57.48 2005-03-10 
SUM-SIM Rekord Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2:03.18 2005 
SUM-SIM 2005 Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 2:03.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    29.26  1:01.05  1:32.81    2:04.67   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    29.98  1:01.89  1:34.70    2:05.32   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    30.11  1:01.77  1:34.11    2:06.75   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    30.43  1:02.86  1:36.05    2:08.18   
Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun    30.13  1:03.17  1:36.79    2:08.39   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    29.82  1:01.86  1:34.97    2:08.47   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.96  1:04.22  1:37.88    2:11.30   
Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    30.85  1:03.73  1:37.56    2:11.49   
Henric Selméus  1990  Föreningen Österlen Sim    31.21  1:04.54  1:38.84    2:12.79   
10  Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    30.73  1:04.55  1:38.65    2:12.85   
11  Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    30.59  1:04.25  1:38.84    2:13.18   
12  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    31.02  1:04.93  1:39.17    2:13.43   
13  Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap    30.98  1:05.30  1:40.66    2:14.41   
14  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    32.90  1:08.11  1:41.04    2:14.50   
                     
 
Gren 53, 800m FRISIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: Medicvent AB 
Svenskt Rekord Juniorer Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
SUM-SIM Rekord Ann Berglund Jönköpings SS 8:52.60 1998 
SUM-SIM 2005 Martina Granström NKK 9:07.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:04.53  2:13.75  3:24.29  4:35.19  9:15.29   
          5:45.68  6:56.69  8:07.66       
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:06.86  2:17.13  3:28.10  4:38.83  9:19.72   
          5:49.47  7:00.16  8:10.78       
Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:05.57  2:15.90  3:27.03  4:38.54  9:22.45   
          5:50.37  7:02.24  8:13.95       
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:05.72  2:16.38  3:27.31  4:39.28  9:25.20   
          5:51.15  7:02.97  8:14.33       
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    1:07.21  2:18.77  3:31.66  4:44.12  9:28.96   
          5:56.19  7:08.65  8:19.65       
Kajsa Brorsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.38  2:18.75  3:31.26  4:43.59  9:30.79   
          5:56.54  7:09.28  8:21.10       
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:05.12  2:16.38  3:28.07  4:40.73  9:32.49   
          5:54.32  7:07.69  8:20.69       
Josefin Mehany  1992  Väsby Simsällskap    1:05.72  2:17.12  3:30.11  4:43.19  9:33.48   
          5:56.73  7:10.47  8:23.77       
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    1:05.94  2:17.58  3:30.40  4:43.23  9:33.92   
          5:56.53  7:09.64  8:23.12       
10  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:07.50  2:19.07  3:31.52  4:44.00  9:34.05   
          5:57.02  7:10.21  8:22.89       
11  Kajsa Nyström  1992  Simklubben Neptun    1:06.79  2:18.03  3:30.36  4:43.13  9:34.81   
          5:54.92  7:08.03  8:21.69       
12  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:07.49  2:18.87  3:31.55  4:44.44  9:36.53   
          5:57.37  7:10.82  8:23.83       
13  Johanna Nilsson  1993  Föreningen Österlen Sim    1:06.87  2:19.43  3:32.54  4:46.04  9:38.82   
          5:59.34  7:13.53  8:27.12       
Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap            DNF   
                     
                     
 
Gren 54, 100m BRÖSTSIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Malmsten AB 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.77 2004-11-27 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson Bålsta SK 1:04.86 2005 
SUM-SIM 2005 Johan Johansson SK Bålsta 1:04.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    31.77        1:07.61   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.52        1:08.34   
Arvid Sandin  1992  Östersunds Simförening    32.21        1:09.13   
Martin Noaksson-Persson  1992  Ljungby Simsällskap    32.64        1:09.37   
Fabian Stattin  1992  Härnösands Simsällskap    32.59        1:09.78   
Anton Jansson  1992  Västerviks Simsällskap    33.05        1:10.18   
Pierre Zarebski  1992  Bålsta Simklubb    32.78        1:10.62   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    33.56        1:11.84   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    33.37        1:11.90   
10  Alexander Enderle  1992  Kristianstads SLS    33.47        1:11.96   
11  Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    33.86        1:12.24   
12  Alexander Cronström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    33.30        1:12.26   
13  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    34.31        1:14.68   
Martin Glifberg  1992  Simsällskapet Artemis            DSQ   
                     
 
Gren 55, 100m BRÖSTSIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Hml Kakel och Bygg 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Wede (1987) 1:08.42 2003-11-23 
SUM-SIM Rekord Paulina Sjöholm SK Neptun 1:14.15 2003 
SUM-SIM 2005 Elin Lindström Täby Sim 1:17.65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.67        1:15.87   
Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.85        1:17.04   
Stephanie Johansson  1994  Umeå Simsällskap    37.28        1:18.67   
Ellinor Nilsson  1994  Trelleborgs Simsällskap    37.50        1:20.34   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.37        1:20.71   
Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    38.01        1:20.71   
Isabell Hellström  1994  Väsby Simsällskap    37.61        1:21.05   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    38.23        1:21.19   
Christine Ekman  1994  Polisens IF    38.34        1:21.86   
10  Tove Björk  1994  Spårvägens Simförening    38.95        1:22.59   
11  Emma Jansson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    38.73        1:22.82   
12  Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    39.89        1:23.53   
13  Elin Hemby  1994  Simklubben Sydsim    40.17        1:24.05   
14  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    39.49        1:24.70   
                     
 
Gren 56, 100m FJÄRILSIM P11-12, Finaler 
Sponsor: Freker Sport 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköpings 1:02.20 2004 
SUM-SIM 2005 Anton Andersson SS Delfin 1:08.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    31.22        1:07.05   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    32.29        1:11.67   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    33.96        1:12.78   
Jesper Billquist  1994  Spårvägens Simförening    33.22        1:12.80   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    34.06        1:12.95   
Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    33.34        1:13.32   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    33.41        1:14.00   
Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    34.07        1:14.14   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    33.53        1:14.75   
10  Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    33.77        1:14.76   
11  Mattias Demirian  1994  Järfälla Simsällskap    34.24        1:15.55   
12  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.17        1:16.96   
13  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.52        1:17.05   
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 57, 400m MEDLEY F 15-16, Finaler 
Sponsor: Air Liquide Gas AB 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 4:38.96 2001-02-15 
SUM-SIM Rekord Sara Thydén Kalmar S 4:42.77 2005 
SUM-SIM 2005 Sara Thydén Kalmar S 4:42.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:05.61  2:21.06  3:44.53    4:48.45   
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:06.70  2:20.92  3:43.97    4:48.97   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    1:07.45  2:23.76  3:50.98    5:02.08   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:09.44  2:30.72  3:53.49    5:03.87   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.67  2:24.44  3:54.78    5:04.03   
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:09.27  2:28.39  3:58.06    5:05.95   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    1:08.43  2:30.99  3:54.09    5:06.07   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:08.48  2:27.40  3:59.07    5:06.45   
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:12.02  2:32.84  4:04.31    5:10.59   
10  Sara Lind  1991  Växjö Simsällskap    1:09.04  2:30.59  3:59.27    5:13.93   
11  Sanna Kesselfors  1990  Simklubben Neptun    1:10.20  2:34.23  4:01.78    5:15.58   
12  Josephine Wiberg  1990  S71    1:11.98  2:32.93  4:03.22    5:15.66   
13  Elise Ekvall  1991  Ängelholms Simsällskap    1:12.31  2:34.53  4:09.43    5:22.79   
Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 58, 100m FJÄRILSIM P15-16, Finaler 
Sponsor: Items 
Svenskt Rekord Juniorer Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
SUM-SIM Rekord Valter Magnusson KSLS 54.80 1995 
SUM-SIM 2005 David Larsson Skäret SS 56.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    26.85        57.19   
Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    26.69        57.48   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    26.76        57.57   
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.09        57.67   
Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    27.06        57.84   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.87        58.68   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    27.43        59.30   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    27.97        59.33   
Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    27.58        59.66   
10  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    27.90        59.94   
11  Mathias Nilsson  1990  S71    27.84        1:00.09   
12  Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.85        1:00.48   
13  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    28.14        1:00.72   
14  Niklas Hägglund  1990  Sundsvalls Simsällskap    27.85        1:00.92   
                     
 
Gren 59, 4*100m FRISIM F-13 OY, Finaler 
Sponsor: Hangartner 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:47.67 2003-11-27 
SUM-SIM Rekord SK Neptun 4:05.36 2003 
SUM-SIM 2005 Södertörns SS 4:09.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby Sim  1992  Täby Sim            4:00.24  Åldersgrupp Rekord 
  Lovisa Ericsson  1993      28.20  58.62      58.62   
  Elin Lindström  1993      28.57  1:00.78      1:59.40   
  Antonia Lantz  1993      28.69  1:00.26      2:59.66   
  Sara Jacobson  1993      29.33  1:00.58      4:00.24   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:01.06   
  Natalie Kettunen  1993      30.24  1:02.99      1:02.99   
  Sarah Sjöström  1993      26.77  56.74      1:59.73   
  Frida Truvé  1993      28.94  1:00.74      3:00.47   
  Linnea Gustafsson  1993      29.04  1:00.59      4:01.06   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            4:09.69   
  Rebecca Noring  1993      29.70  1:02.13      1:02.13   
  Angelina Righult  1994      29.66  1:03.02      2:05.15   
  Amanda Widlund  1993      29.85  1:03.26      3:08.41   
  Emilia Nordström  1993      28.69  1:01.28      4:09.69   
                     
Värnamo SS Lag 1  1993  Värnamo Simsällskap            4:14.72   
  Louise Arnell  1993      29.96  1:02.78      1:02.78   
  Hanna Skogefors  1993      30.53  1:04.46      2:07.24   
  Mathilda Gärdesmed  1994      29.70  1:02.65      3:09.89   
  Fanny Ericsson  1993      31.17  1:04.83      4:14.72   
                     
Västerås SS Lag 1  Västerås Simsällskap            4:14.82   
  Veronika Fredholm  1993      29.96  1:04.17      1:04.17   
  Lina Widarsson-Hane  1993      30.39  1:03.63      2:07.80   
  Elin Thelin  1993      29.79  1:03.35      3:11.15   
  Frida Berggren  1994      30.51  1:03.67      4:14.82   
                     
Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:14.98   
  Filippa Wallin  1993      30.62  1:04.18      1:04.18   
  Emma Löfgren-Bengtson  1993      30.44  1:02.68      2:06.86   
  Nathalie Söderberg  1993      30.39  1:03.59      3:10.45   
  Julia Schippert  1993      30.35  1:04.53      4:14.98   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:15.01   
  Therese Nord  1993      30.33  1:02.59      1:02.59   
  Mathilda Hurtig  1993      30.84  1:04.06      2:06.65   
  Malin Lorge  1993      30.31  1:03.89      3:10.54   
  Katarina Heiskanen  1993      30.47  1:04.47      4:15.01   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:15.61   
  Vilma Ekström  1994      30.57  1:04.14      1:04.14   
  Frida Ulander  1993      30.17  1:03.62      2:07.76   
  Vendela Oscarson  1993      30.28  1:03.44      3:11.20   
  Anna Hagve Jansson  1994      31.01  1:04.41      4:15.61   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:16.94   
  Emma Sandström  1993      29.96  1:03.14      1:03.14   
  Patricia Demir  1993      30.80  1:05.93      2:09.07   
  Emma Anzén  1993      29.64  1:02.83      3:11.90   
  Michelle Franzén  1993      30.68  1:05.04      4:16.94   
                     
10  Mass Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:17.13   
  Amanda Svensson  1993      29.88  1:04.08      1:04.08   
  Emma Westman  1993      30.65  1:04.99      2:09.07   
  Johanna Rempling  1995      31.58  1:06.13      3:15.20   
  Sofia Lindholm  1993      29.45  1:01.93      4:17.13   
                     
11  Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            4:17.82   
  Rebecka Bolt  1993      29.69  1:02.62      1:02.62   
  Madelene Sundberg  1994      30.01  1:03.44      2:06.06   
  Stina Jonsson  1993      31.30  1:07.38      3:13.44   
  Antonia Larsson  1993      31.09  1:04.38      4:17.82   
                     
12  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:17.95   
  Alexandra Arcombe  1993      30.40  1:03.50      1:03.50   
  Golnaz Barjandi  1993      30.36  1:04.01      2:07.51   
  Anna Fransson  1993      30.20  1:03.50      3:11.01   
  Emma Jansson  1994      31.41  1:06.94      4:17.95   
                     
13  Vellinge-Näsets SK  Vellinge-Näsets Simklubb            4:18.42   
  Helena Björkman  1993      30.44  1:03.92      1:03.92   
  Emelie Horn  1994      30.14  1:03.50      2:07.42   
  Linnéa Olsson  1994      30.55  1:03.95      3:11.37   
  Lisa Boetsius  1993      31.74  1:07.05      4:18.42   
                     
14  Trelleborgs SS Lag 1  1994  Trelleborgs Simsällskap            4:22.19   
  Mariann Kardos  1993      29.82  1:03.30      1:03.30   
  Ellinor Nilsson  1994      31.56  1:05.34      2:08.64   
  Minna Fagermar  1993      30.97  1:05.43      3:14.07   
  Stephanie Nilsson  1993      32.07  1:08.12      4:22.19   
                     
                     
 
Gren 60, 4*100m MEDLEY P-13 OY, Finaler 
Sponsor: Folksam 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:43.55 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Helsingborgs S 4:26.77 2005 
SUM-SIM 2005 Helsingborgs S 4:26.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:32.33   
  Eric Karlborg  1993      31.71  1:07.04      1:07.04   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      34.44  1:14.02      2:21.06   
  Oskar Ekström  1994      29.85  1:05.17      3:26.23   
  Grim Sjöberg  1995      32.19  1:06.10      4:32.33   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:33.59   
  Stefan Stojmenovic  1993      30.88  1:05.17      1:05.17   
  Robin Pålsson  1993      34.18  1:15.24      2:20.41   
  Fredrik Rosenberg  1993      32.32  1:12.07      3:32.48   
  Andreas Nilsson  1993      28.91  1:01.11      4:33.59   
                     
Trollhättans SS Lag 1  Trollhättans Simsällskap            4:37.03   
  Björn Marberg  1993      33.63  1:11.32      1:11.32   
  Jesper Lund  1993      36.12  1:18.84      2:30.16   
  Emil Cardebrant  1993      30.53  1:06.38      3:36.54   
  Gustav Eriksson  1994      28.58  1:00.49      4:37.03   
                     
SK Ran Lag 1  2005  Simklubben Ran            4:37.11   
  Mats Westergren  1994      34.30  1:10.40      1:10.40   
  Jacob Thoft  1993      33.75  1:12.69      2:23.09   
  Kawosh Farhangoust  1993      32.49  1:11.77      3:34.86   
  Marcus Kindberg  1993      30.24  1:02.25      4:37.11   
                     
Polisens IF  1994  Polisens IF            4:39.74   
  Robert Häggström  1993      33.48  1:09.21      1:09.21   
  Joel Falk Hansson  1994      38.95  1:24.14      2:33.35   
  Joakim Hammarlind  1993      30.77  1:05.10      3:38.45   
  Mikael Loberg  1993      28.37  1:01.29      4:39.74   
                     
Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:46.48   
  Tobias Löfqvist  1993      37.24  1:17.38      1:17.38   
  Marcel Ballin  1993      35.92  1:19.14      2:36.52   
  Alexander Sjöberg  1993      30.37  1:07.61      3:44.13   
  Simon Oskarsson  1993      29.44  1:02.35      4:46.48   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:47.41   
  Jesper Björk  1993      32.76  1:07.88      1:07.88   
  Andreas Rotstam  1994      38.58  1:22.93      2:30.81   
  Fabian Modin  1993      31.47  1:09.75      3:40.56   
  Elias Kirilmaz  1994      31.67  1:06.85      4:47.41   
                     
Ängelholms SS Lag 1  1993  Ängelholms Simsällskap            4:47.71   
  Oskar Davidsson  1993      32.95  1:07.85      1:07.85   
  Gustav Andersson  1993      38.97  1:23.66      2:31.51   
  Jonathan Bondesson  1993      31.32  1:11.64      3:43.15   
  Pontus Jörgensen  1994      29.95  1:04.56      4:47.71   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:47.74   
  Erik Johansson  1993      36.59  1:15.59      1:15.59   
  Ernst Winsa  1993      38.39  1:23.09      2:38.68   
  Patrick Blixt  1993      30.62  1:07.86      3:46.54   
  Alex Olivecrona  1993      28.75  1:01.20      4:47.74   
                     
10  Göteborg Sim Lag 1  1993  Göteborg Sim            4:48.50   
  Gustav Blomgren  1993      36.51  1:15.05      1:15.05   
  Alexander Söderman  1993      38.14  1:22.41      2:37.46   
  Johan Ekstedt  1993      30.44  1:06.58      3:44.04   
  Oskar Rutqvist  1993      30.60  1:04.46      4:48.50   
                     
11  Ksls  Kristianstads SLS            4:52.07   
  Linus Wannebro  1995      37.85  1:20.55      1:20.55   
  Eddie Lu  1994      39.52  1:24.51      2:45.06   
  Teo Roslund  1993      30.04  1:05.61      3:50.67   
  Olof Nilsson  1993      29.51  1:01.40      4:52.07   
                     
Södertälje SS Lag 1  Södertälje Simsällskap            DSQ   
  Christian Karlsson  1993      35.50        1:14.43   
                     
Tureberg SK Lag 1  1998  Turebergs Simklubb            DSQ   
  Martin Nilsson  1993      32.65  1:07.72      1:07.72   
  Nimer Hammoud  1993      36.46        2:26.89   
  Axel Wangel  1994              3:40.31   
                     
SK Elfsborg Lag 1  2005  Simklubben Elfsborg            DSQ   
  Martin Ohlsson  1994      35.07  1:13.62      1:13.62   
  Melker Selin  1993              2:30.47   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.14.15 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb