Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  SUM-SIM RIKSFINAL 2006 (25m)    Utskriftsdatum  18 november 2006   
  Tävlingsort  MALMÖ    Utskriftstid  19:06   
  Arrangör  SSF/MKK/RAN         
 
 
Gren 15, 200m MEDLEY F 15-16, Finaler 
Sponsor: Posten 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:11.23 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Sara Thydén Kalmar S 2:14.95 2005 
SUM-SIM 2005 Sara Thydén Kalmar SS 2:14.95 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    29.80  1:04.15  1:43.39    2:15.21   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.45  1:05.41  1:46.35    2:18.06   
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    30.64  1:07.92  1:47.17    2:20.61   
Una Finnman  1991  Simklubben Poseidon    29.89  1:06.27  1:47.01    2:20.78   
Paulina Sjöholm  1991  Simklubben Neptun    30.80  1:06.91  1:49.71    2:24.24   
Nathalie Lindborg  1991  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.46  1:08.34  1:52.44    2:24.47   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.29  1:07.11  1:50.34    2:24.87   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.19  1:10.45  1:52.49    2:25.66   
Karin Berg  1990  Jönköpings Simsällskap    32.10  1:12.39  1:52.75    2:25.69   
10  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    30.73  1:07.67  1:53.08    2:26.30   
11  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    31.47  1:09.27  1:53.06    2:26.70   
12  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.73  1:07.82  1:52.25    2:27.64   
13  Irene Eriksson  1990  Stockholms Kappsimningsklubb    31.13  1:08.07  1:53.31    2:28.37   
14  Frida Olsson  1991  Katrineholms Simsällskap    31.51  1:10.48  1:54.25    2:29.00   
                     
 
Gren 16, 200m FJÄRILSIM P15-16, Finaler 
Sponsor: Ystad Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Pär Arvidsson (1960) 2:00.32 1977-03-27 
SUM-SIM Rekord Johan Mattsson SK Triton 2:04.86 1993 
SUM-SIM 2005 Johnny Tour SK Neptun 2:05.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.76  59.41  1:31.99    2:05.67   
Filip Falkenborn  1990  Täby Sim    28.46  1:00.90  1:35.09    2:09.60   
Andreas Nilsson  1990  Simklubben Ran    28.94  1:01.72  1:35.55    2:09.80   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    28.33  1:01.33  1:35.49    2:09.89   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    28.19  1:01.75  1:36.35    2:11.07   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    29.00  1:02.62  1:36.81    2:11.59   
Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    29.96  1:05.39  1:37.89    2:12.07   
Mathias Nilsson  1990  S71    28.78  1:02.04  1:36.96    2:12.41   
Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    29.07  1:02.60  1:37.99    2:14.25   
10  Niklas Hägglund  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.83  1:02.56  1:38.06    2:16.35   
11  Mikael Larsson  1990  Simklubben Sydsim    30.52  1:05.41  1:41.11    2:17.84   
12  Gustav Bildh  1990  Värnamo Simsällskap    29.49  1:03.13  1:38.83    2:18.73   
13  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.03  1:04.86  1:41.78    2:20.32   
14  Oskar Nordstrand  1991  Simklubben Neptun    30.79  1:07.60  1:46.28    2:24.21   
                     
 
Gren 17, 400m FRISIM F 13-14, Finaler 
Sponsor: DHL Freigt AB 
Svenskt Rekord Juniorer Josefin Lillhage (1980) 4:11.21 1998-12-12 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 4:14.61 1999 
SUM-SIM 2005 Sanna Öhgren Motala SS 4:27.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:03.58  2:10.48  3:18.47    4:24.37   
Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    1:05.45  2:14.60  3:23.34    4:31.57   
Annie Thorén  1992  Motala Simsällskap    1:04.64  2:12.84  3:22.91    4:32.48   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    1:04.67  2:14.27  3:24.32    4:33.77   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    1:05.66  2:15.95  3:26.70    4:36.15   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    1:04.69  2:14.92  3:26.18    4:36.37   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    1:05.31  2:15.86  3:27.51    4:36.41   
Kajsa Brorsson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.28  2:14.93  3:26.38    4:37.56   
Maja Magnusson  1992  Bollnäs Simsällskap    1:05.34  2:16.19  3:28.08    4:39.04   
10  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    1:06.33  2:17.90  3:29.71    4:40.06   
11  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    1:05.01  2:16.07  3:29.67    4:42.55   
12  Sara Jacobson  1993  Täby Sim    1:06.12  2:17.08  3:30.32    4:43.16   
13  Amanda Laffrenzen  1993  Föreningen Trelleborg Kappsim    1:07.77  2:21.45  3:35.55    4:49.47   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 13-14, Finaler 
Sponsor: Karlshamns Hamn 
Svenskt Rekord Juniorer Jonas Tilly (1984) 48.74 2002-12-01 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson Bålsta SK 52.55 2005 
SUM-SIM 2005 Johan Johansson Bålsta SK 52.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    25.50        53.26   
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    25.52        53.33   
David Ernstsson  1992  Polisens IF    26.48        53.61   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    25.95        53.66   
Ted Nilsson  1992  Simklubben Hajen    26.14        55.76   
Emil Nilsson  1992  Östersunds Simförening    26.71        55.99   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    26.53        55.99   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.85        56.10   
Tim Jarnvik  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.82        56.19   
10  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.71        56.33   
11  Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    27.36        56.35   
12  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.40        56.75   
13  Azur Hajdic  1992  Malmö Kappsimningsklubb    26.69        56.97   
14  Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    27.10        57.12   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 11-12, Finaler 
Sponsor: Nordisk Transport 
Svenskt Rekord Juniorer Cathrin Carlzon (1983) 54.81 2001-12-13 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 58.17 1997 
SUM-SIM 2005 Sara Sjöström Södertörns SS 1:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    29.20        1:00.43   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    29.53        1:01.73   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.62        1:02.47   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.16        1:02.93   
Lydia Rönning  1994  Simklubben Ran    29.83        1:02.97   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.44        1:02.97   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    30.49        1:03.13   
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    31.05        1:03.22   
Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    30.15        1:03.36   
10  Madelene Sundberg  1994  Sundsvalls Simsällskap    31.10        1:04.24   
11  Ellinor Nilsson  1994  Trelleborgs Simsällskap    30.63        1:04.51   
12  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.89        1:04.69   
13  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    31.29        1:04.78   
14  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    31.01        1:06.12   
                     
 
Gren 20, 100m RYGGSIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Kockums Industrier 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Linus Junefelt Jönköping 1:03.36 2004 
SUM-SIM 2005 Stefan Stojmenovic NKK 1:07.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.53        1:07.66   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    33.81        1:08.71   
Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    34.19        1:10.00   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.59        1:11.40   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    35.37        1:12.46   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    35.67        1:12.92   
Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    35.43        1:12.93   
Isak Hassbring  1994  Malmö Kappsimningsklubb    1:13.33        1:13.33   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    35.95        1:13.81   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    35.45        1:13.81   
11  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    36.15        1:14.51   
12  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.21        1:14.90   
13  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    36.29        1:15.74   
14  Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap    36.09        1:15.86   
                     
 
Gren 21, 200m BRÖSTSIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Förvaltnings AB Stadsbost 
Svenskt Rekord Juniorer Sara Nordenstam (1983) 2:25.04 2001-12-14 
SUM-SIM Rekord Josefin Wede SK Sydsim 2:25.80 2003 
SUM-SIM 2005 Sandra Jacobsson Täby Sim 2:28.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Westrin  1991  Sundsvalls Simsällskap    33.79  1:10.50  1:48.84    2:27.99   
Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    35.40  1:14.85  1:54.25    2:33.83   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.58  1:15.43  1:56.80    2:37.23   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    36.69  1:17.66  1:58.23    2:38.25   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.93  1:15.90  1:56.85    2:38.31   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    36.47  1:16.50  1:57.06    2:38.50   
Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    35.84  1:15.77  1:56.54    2:38.89   
Caroline Ohrlander  1990  Helsingborgs Simsällskap    35.47  1:15.49  1:56.54    2:39.06   
Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap    36.56  1:17.75  1:58.79    2:40.13   
10  Anna Ottosson-Bixo  1991  Västerås Simsällskap    36.81  1:18.09  1:59.73    2:41.72   
11  Kajsa Strömgren  1990  Karlshamns Simklubb    36.30  1:16.36  1:59.14    2:43.25   
12  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap    37.36  1:18.67  2:00.84    2:43.34   
13  Tanja Skrba  1990  Simklubben Nautilus    35.94  1:16.63  1:59.21    2:43.48   
14  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.55  1:17.88  2:00.45    2:43.90   
                     
 
Gren 22, 200m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Schenker AB 
Svenskt Rekord Juniorer Anders Holmertz (1968) 1:46.45 1986-01-25 
SUM-SIM Rekord Erik Pönni Jönköpings SS 1:51.30 2000 
SUM-SIM 2005 David Larsson Skäret SS 1:54.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    26.20  54.59  1:23.76    1:53.04   
Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    26.72  55.30  1:24.90    1:54.51   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    25.31  53.26  1:23.19    1:55.94   
Atle Alkelin  1990  Täby Sim    27.66  57.30  1:26.90    1:56.71   
Johan Johansson  1991  Täby Sim    26.39  55.01  1:25.57    1:56.82   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    26.85  55.62  1:25.72    1:57.32   
Tom Thomasson  1990  Järfälla Simsällskap    27.34  56.61  1:27.31    1:58.39   
Patrik Wajnsztajn  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.21  57.56  1:28.96    1:59.17   
Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    27.20  57.52  1:28.50    1:59.24   
10  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.81  56.44  1:27.76    1:59.38   
11  Jonas Jonson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    26.54  56.21  1:27.46    1:59.50   
12  Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    28.14  58.38  1:29.33    1:59.85   
13  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    27.96  57.70  1:28.76    2:00.88   
14  Jesper Svensson  1990  Simklubben Götene    27.36  58.06  1:29.85    2:01.64   
                     
 
Gren 23, 100m FJÄRILSIM F13-14, Finaler 
Sponsor: Scandlines 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
SUM-SIM Rekord Emilia Nilsson LASS 1:02.41 2002 
SUM-SIM 2004 Alexandra Johansson Sundsvalls SS 1:04.37 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.93        1:01.72  Åldersgrupp Rekord 
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    29.91        1:03.14   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.06        1:03.79   
Anna Johansson  1992  Simklubben Nautilus    31.46        1:06.46   
Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    31.08        1:06.86   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.46        1:07.24   
Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap    31.25        1:07.85   
Sara Kinell  1992  Linköpings Allmänna SS    31.59        1:08.00   
My Fridell  1992  Landskrona Simsällskap    31.30        1:08.18   
10  Nelly Hansson  1993  Simsällskapet Artemis    31.73        1:08.41   
11  Sandra Hörberg-Zdanowski  1992  Simklubben Poseidon    31.95        1:08.60   
12  Eljena Knutsson  1992  Föreningen Österlen Sim    31.86        1:08.63   
13  Amina Gummesson  1993  Osby Simsällskap    32.26        1:08.69   
14  Patricia Hageräng  1992  Karlskoga Simförening    32.64        1:10.86   
                     
 
Gren 24, 400m MEDLEY P 13-14, Finaler 
Sponsor: Medicvent AB 
Svenskt Rekord Juniorer Fredrik Lundin (1975) 4:15.41 1993-11-21 
SUM-SIM Rekord Christoffer Wallin Helsingborg SS 4:37.00 2004 
SUM-SIM 2005 Linus Junefelt Jönköpings SS 4:42.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linus Junefelt  1992  Jönköpings Simsällskap    1:00.73  2:07.04  3:28.82    4:33.39  Åldersgrupp Rekord 
Måns Hjelm  1992  Simsällskapet Iden    1:05.99  2:14.71  3:32.04    4:36.49   
Johan Ek  1992  Ystads Simsällskap    1:07.90  2:20.99  3:44.04    4:51.56   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:05.31  2:20.03  3:46.37    4:52.55   
Niklas Andersson  1992  Växjö Simsällskap    1:04.85  2:22.41  3:45.87    4:52.96   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:05.32  2:21.74  3:45.27    4:56.42   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    1:07.45  2:26.25  3:51.40    5:00.22   
Viktor Björk  1992  Spårvägens Simförening    1:07.45  2:25.04  3:50.99    5:03.07   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    1:09.84  2:29.67  3:57.33    5:03.90   
10  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    1:09.96  2:30.66  3:57.70    5:03.91   
11  Jesper Hjertstrand  1992  Kristianstads SLS    1:08.07  2:26.22  3:55.28    5:04.00   
12  Martin Nilsson  1993  Turebergs Simklubb    1:09.52  2:29.77  4:07.05    5:16.06   
13  Henrik Bihlar  1992  Väsby Simsällskap    1:13.32  2:32.70  4:01.27    5:17.13   
                     
 
Gren 25, 100m FJÄRILSIM F11-12, Finaler 
Sponsor: verbaans ur 
Svenskt Rekord Juniorer Johanna Sjöberg (1978) 58.80 1996-12-14 
SUM-SIM Rekord Ida Mattson SK Triton 1:05.11 1997 
SUM-SIM 2005 Sara Sjöström Södertörns SS 1:06.27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    32.39        1:10.05   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.35        1:11.02   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    33.46        1:12.57   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    34.02        1:13.09   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    34.09        1:13.24   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    33.38        1:13.83   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    32.91        1:13.89   
Anna Mathsson  1994  Simklubben Neptun    34.07        1:13.97   
Johanna Fransson  1994  Markaryds Simsällskap    34.52        1:14.09   
10  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    34.20        1:14.38   
11  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    34.52        1:14.59   
12  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.99        1:16.09   
13  Linn Johansson  1994  Simklubben Nautilus    35.26        1:17.18   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m BRÖSTSIM P 11-12, Finaler 
Sponsor: Hml Kakel och Bygg 
Svenskt Rekord Juniorer Jakob Dorch (1985) 1:00.75 2004-11-27 
SUM-SIM Rekord Johan Johansson SK Bålsta 1:11.43 2003 
SUM-SIM 2005 Jakob Toft SK Ran 1:17.52 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    35.93        1:16.52   
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    36.90        1:17.20   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    36.32        1:17.55   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    36.58        1:17.57   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    36.95        1:17.67   
Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap    37.90        1:20.10   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    37.10        1:21.48   
Eddie Lu  1994  Kristianstads SLS    38.88        1:23.31   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    39.33        1:24.05   
10  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb    39.45        1:24.15   
11  Christoffer Sundkvist  1994  Väsby Simsällskap    40.02        1:24.79   
12  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    40.64        1:25.36   
Malik Novo  1994  Umeå Simsällskap            DSQ   
Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton            DSQ   
                     
 
Gren 27, 800m FRISIM F 15-16, Finaler 
Sponsor: Freker Sport 
Svenskt Rekord Juniorer Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
SUM-SIM Rekord Åsa Sandlund LASS 8:51.15 1994 
SUM-SIM 2005 Stina Gardell Spårvägens SF 9:00.23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    1:04.21  2:11.50  3:18.85  4:26.09  8:53.49   
          5:33.28  6:40.43  7:47.81       
Stina Gardell  1990  Spårvägens Simförening    1:04.13  2:11.93  3:19.74  4:27.60  8:59.98   
          5:35.95  6:43.94  7:52.37       
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    1:05.30  2:14.12  3:23.44  4:32.68  9:09.84   
          5:42.04  6:52.08  8:02.23       
Katarina Faxe  1990  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.04  2:12.30  3:21.65  4:31.13  9:09.90   
          5:41.90  6:52.19  8:01.98       
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    1:06.59  2:16.00  3:25.53  4:35.56  9:11.35   
          5:45.29  6:54.73  8:03.99       
Therese Weylandt  1990  Simklubben Neptun    1:06.18  2:15.54  3:25.32  4:35.37  9:12.03   
          5:45.20  6:54.87  8:04.11       
Sofia Lärfars  1990  Simklubben Neptun    1:05.46  2:14.10  3:24.10  4:34.85  9:15.70   
          5:45.42  6:55.67  8:06.50       
Joanna Olsson  1990  Södertörns Simsällskap    1:06.47  2:16.28  3:26.20  4:37.17  9:19.43   
          5:47.72  6:58.46  8:09.19       
Nathalie Stenquist  1991  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.73  2:17.13  3:27.48  4:38.11  9:21.29   
          5:49.34  7:00.86  8:12.38       
10  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    1:04.05  2:12.46  3:23.10  4:34.14  9:21.63   
          5:45.90  6:58.01  8:10.74       
11  Erika Nilsson  1990  Simklubben Sydsim    1:06.66  2:16.53  3:25.57  4:34.42  9:24.13   
          5:44.67  6:57.42  8:10.92       
12  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.80  2:18.17  3:30.01  4:42.13  9:26.34   
          5:53.18  7:05.32  8:16.20       
13  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    1:08.02  2:20.34  3:33.32  4:46.42  9:38.08   
          5:59.50  7:13.11  8:26.02       
Vanessa Ljungdahl  1991  Trelleborgs Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 28, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Ait Liquide Gas AB 
Svenskt Rekord Juniorer Jens Petersson (1983) 54.18 2002-11-30 
SUM-SIM Rekord Erik Pönni Jönköpings SS 56.33 2000 
SUM-SIM 2005 Niklas Gustafsson Oskarshamns SS 57.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Simklubben Götene    27.90        57.13   
Christoffer Wallin  1990  Helsingborgs Simsällskap    28.62        57.80   
Jonathan Gustavsson  1991  Simklubben Neptun    28.46        58.85   
Johan Ivarsson  1990  Sundsvalls Simsällskap    28.45        58.91   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.23        59.02   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.21        59.87   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.40        1:00.94   
Nicklas Lindroth  1990  Kungälvs Simsällskap    28.99        1:01.00   
Carl Holmertz  1990  Motala Simsällskap    29.81        1:01.06   
10  Anton Rosén  1991  Ystads Simsällskap    29.79        1:01.70   
11  Tom Andersson-Lind  1990  Sim o Idrottsklubben Hellas    30.35        1:02.39   
12  Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    30.57        1:02.89   
13  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    30.50        1:02.95   
14  Markus Olsson  1991  Simklubben Hajen    30.88        1:03.27   
                     
 
Gren 29, 4*100m MEDLEY F-13 OY, Finaler 
Sponsor: Items 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 4:10.04 2003-11-28 
SUM-SIM Rekord SK Neptun 4:33.94 2003 
SUM-SIM 2005 Södertörns SS 4:36.91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:28.48   
  Natalie Kettunen  1993      33.46  1:10.35      1:10.35   
  Frida Truvé  1993      33.90  1:13.69      2:24.04   
  Sarah Sjöström  1993      29.18  1:02.95      3:26.99   
  Linnea Gustafsson  1993      29.29  1:01.49      4:28.48   
                     
Täby Sim  1992  Täby Sim            4:34.40   
  Emma Ohlin  1993      34.38  1:12.88      1:12.88   
  Elin Lindström  1993      35.21  1:15.84      2:28.72   
  Lovisa Ericsson  1993      29.42  1:04.62      3:33.34   
  Antonia Lantz  1993      29.60  1:01.06      4:34.40   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            4:39.87   
  Emilia Nordström  1993      33.41  1:09.20      1:09.20   
  Emelie Andersson-Blixt  1993      38.55  1:21.68      2:30.88   
  Amanda Widlund  1993      31.66  1:07.63      3:38.51   
  Angelina Righult  1994      29.19  1:01.36      4:39.87   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:42.84   
  Therese Nord  1993      33.65  1:08.69      1:08.69   
  Madeleine Forsgren  1993      36.54  1:18.83      2:27.52   
  Malin Lorge  1993      32.14  1:12.40      3:39.92   
  Mathilda Hurtig  1993      30.09  1:02.92      4:42.84   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:43.91   
  Vendela Oscarson  1993      35.30  1:13.38      1:13.38   
  Vilma Ekström  1994      35.02  1:15.92      2:29.30   
  Frida Ulander  1993      32.01  1:10.36      3:39.66   
  Anna Hagve Jansson  1994      30.55  1:04.25      4:43.91   
                     
Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:44.37   
  Nathalie Söderberg  1993      34.93  1:13.02      1:13.02   
  Emma Löfgren-Bengtson  1993      34.87  1:13.45      2:26.47   
  Julia Schippert  1993      32.45  1:14.13      3:40.60   
  Filippa Wallin  1993      30.05  1:03.77      4:44.37   
                     
Värnamo SS Lag 1  1993  Värnamo Simsällskap            4:46.97   
  Louise Arnell  1993      33.62  1:09.93      1:09.93   
  Hanna Bilén  1993      37.92  1:19.89      2:29.82   
  Mathilda Gärdesmed  1994      33.34  1:12.64      3:42.46   
  Hanna Skogefors  1993      30.68  1:04.51      4:46.97   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:47.67   
  Emma Sandström  1993      33.95  1:10.66      1:10.66   
  Patricia Demir  1993      36.86  1:20.59      2:31.25   
  Emma Anzén  1993      32.15  1:11.26      3:42.51   
  Michelle Franzén  1993      30.76  1:05.16      4:47.67   
                     
Mass Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:49.47   
  Amanda Svensson  1993      35.25  1:13.41      1:13.41   
  Emma Westman  1993      36.06  1:18.45      2:31.86   
  Sofia Lindholm  1993      33.27  1:10.91      3:42.77   
  Johanna Rempling  1995      31.55  1:06.70      4:49.47   
                     
10  Västerås SS Lag 1  Västerås Simsällskap            4:49.63   
  Elin Thelin  1993      34.81  1:13.56      1:13.56   
  Sara Ottosson-Bixo  1995      36.78  1:18.40      2:31.96   
  Elina Wåglund  1993      32.86  1:12.65      3:44.61   
  Veronika Fredholm  1993      30.19  1:05.02      4:49.63   
                     
11  Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            4:52.24   
  Alexandra Arcombe  1993      34.37  1:11.35      1:11.35   
  Emma Jansson  1994      38.98  1:24.41      2:35.76   
  Golnaz Barjandi  1993      33.09  1:12.65      3:48.41   
  Anna Fransson  1993      29.89  1:03.83      4:52.24   
                     
12  Sundsvalls SS Lag 1  Sundsvalls Simsällskap            4:53.14   
  Madelene Sundberg  1994      36.36  1:14.67      1:14.67   
  Amanda Finell-Andersson  1993      38.98  1:22.97      2:37.64   
  Rebecka Bolt  1993      31.53  1:11.06      3:48.70   
  Antonia Larsson  1993      30.94  1:04.44      4:53.14   
                     
13  Vellinge-Näsets SK  Vellinge-Näsets Simklubb            4:57.36   
  Linnéa Olsson  1994      35.43  1:14.64      1:14.64   
  Lisa Boetsius  1993      38.04  1:24.36      2:39.00   
  Helena Björkman  1993      33.05  1:13.92      3:52.92   
  Emelie Horn  1994      30.76  1:04.44      4:57.36   
                     
14  Trelleborg Kappsim  Föreningen Trelleborg Kappsim            4:59.05   
  Amanda Davidsson  1994      34.31  1:11.93      1:11.93   
  Joy Hansson  1994      40.90  1:28.48      2:40.41   
  Ida Lindborg  1994      33.66  1:15.82      3:56.23   
  Amanda Laffrenzen  1993      29.11  1:02.82      4:59.05   
                     
                     
 
Gren 30, 4*100m FRISIM P-13 OY, Finaler 
Sponsor: Hangartner 
Svenskt Rekord Juniorer LASS (1900) 3:20.79 2003-11-30 
SUM-SIM Rekord Helsingborgs S 3:58.33 2005 
SUM-SIM 2005 Helsingborgs S 3:58.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Ran Lag 1  2005  Simklubben Ran            4:04.77   
  Kawosh Farhangoust  1993      28.96  1:01.32      1:01.32   
  Jacob Thoft  1993      27.99  59.72      2:01.04   
  Marcus Kindberg  1993      30.94  1:05.49      3:06.53   
  Mats Westergren  1994      27.43  58.24      4:04.77   
                     
Lass Lag 1  Linköpings Allmänna SS            4:04.84   
  Eric Karlborg  1993      28.41  1:00.28      1:00.28   
  Oskar Ekström  1994      27.74  58.43      1:58.71   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      29.19  1:01.35      3:00.06   
  Grim Sjöberg  1995      31.12  1:04.78      4:04.84   
                     
Nkk Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:06.20   
  Stefan Stojmenovic  1993      27.59  58.36      58.36   
  Robin Pålsson  1993      29.26  1:02.99      2:01.35   
  Fredrik Rosenberg  1993      29.32  1:02.90      3:04.25   
  Andreas Nilsson  1993      28.99  1:01.95      4:06.20   
                     
Polisens IF  1994  Polisens IF            4:08.56   
  Robert Häggström  1993      28.24  59.21      59.21   
  Mikael Loberg  1993      28.96  1:01.92      2:01.13   
  Joel Falk Hansson  1994      32.73  1:09.25      3:10.38   
  Joakim Hammarlind  1993      28.14  58.18      4:08.56   
                     
Järfälla S  1950  Järfälla Simsällskap            4:13.74   
  Jesper Björk  1993      29.09  1:00.33      1:00.33   
  Fabian Modin  1993      29.98  1:04.02      2:04.35   
  Andreas Rotstam  1994      29.77  1:03.97      3:08.32   
  Elias Kirilmaz  1994      31.15  1:05.42      4:13.74   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1993  Göteborg Sim            4:13.91   
  Johan Ekstedt  1993      27.76  58.98      58.98   
  Alexander Söderman  1993      30.46  1:05.03      2:04.01   
  Oskar Rutqvist  1993      31.03  1:04.46      3:08.47   
  Oliver Alm-Björklund  1993      31.05  1:05.44      4:13.91   
                     
Ksls  Kristianstads SLS            4:13.93   
  Teo Roslund  1993      28.18  1:00.34      1:00.34   
  Eddie Lu  1994      30.43  1:05.46      2:05.80   
  Olof Nilsson  1993      29.22  1:01.56      3:07.36   
  Linus Wannebro  1995      31.14  1:06.57      4:13.93   
                     
Tureberg SK Lag 1  1998  Turebergs Simklubb            4:14.73   
  Martin Nilsson  1993      28.42  59.28      59.28   
  Axel Wangel  1994      1:01.30  1:30.78      2:30.06   
  Nimer Hammoud  1993      34.10  1:06.16      3:36.22   
  Henrik Ulinder  1993      38.51  38.51      4:14.73   
                     
Södertörn Lag 1  Södertörns Simsällskap            4:14.88   
  Alex Olivecrona  1993      29.42  1:02.15      1:02.15   
  Patrick Blixt  1993      28.72  1:00.83      2:02.98   
  Ernst Winsa  1993      31.99  1:06.93      3:09.91   
  Kristian Persson  1993      30.64  1:04.97      4:14.88   
                     
10  Helsingborg Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            4:14.99   
  Alexander Sjöberg  1993      28.59  1:01.06      1:01.06   
  Simon Oskarsson  1993      29.35  1:02.48      2:03.54   
  Tobias Löfqvist  1993      30.93  1:05.33      3:08.87   
  Marcel Ballin  1993      31.53  1:06.12      4:14.99   
                     
11  Trollhättans SS Lag 1  Trollhättans Simsällskap            4:15.19   
  Gustav Eriksson  1994      29.15  1:02.72      1:02.72   
  Emil Cardebrant  1993      29.12  1:01.23      2:03.95   
  Simon Nilsson  1993      30.92  1:05.35      3:09.30   
  Björn Marberg  1993      30.44  1:05.89      4:15.19   
                     
12  Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            4:20.47   
  Viktor Rochowiak  1993      30.13  1:02.69      1:02.69   
  Simon Wormeus  1993      30.58  1:04.66      2:07.35   
  Christoffer Andersson  1993      32.56  1:08.41      3:15.76   
  Lucas Granström  1993      30.77  1:04.71      4:20.47   
                     
13  KK Karpen  1993  Kappsimningsklubben Karpen            4:20.60   
  Johannes Kärki  1993      28.46  1:01.74      1:01.74   
  Niklas Nählstedt  1993      32.76  1:09.56      2:11.30   
  Jimmie Anderberg  1993      30.98  1:06.27      3:17.57   
  Elias Persson  1994      30.56  1:03.03      4:20.60   
                     
14  Södertälje SS Lag 1  Södertälje Simsällskap            4:20.68   
  Erik Emanuelsson  1993      28.85  1:02.15      1:02.15   
  Adis Licina  1994      29.80  1:04.02      2:06.17   
  Christian Karlsson  1993      31.04  1:06.58      3:12.75   
  Ludwig Lord-Johansson  1994      31.20  1:07.93      4:20.68   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.14.15 
Licensierad till: Malmö Kappsimningsklubb